Dziś obchody 73. rocznicy zagłady kieleckiego getta. Uroczystości rozpocznie w południe msza w intencji ofiar odprawiona w kościele św. Franciszka w Kielcach. Po liturgii, około godz. 13.00, pod pomnikiem Menora (al. IX Wieków Kielc) uczestnicy uroczystości modlić się będą słowami psalmów. Odmówiony zostanie Kadisz i przypomniany przebieg wydarzeń czterech sierpniowych dni 1942 roku.
Kieleckie getto, jedno z 400 na ziemiach polskich, rozciągało się na północy Kielc, obejmowało ulice: Jasną, Starozagnańską, Silniczną, Kozią, Orlą, Nowy Świat, Dąbrowską, Szydłowską, Targową, Pocieszka, Marszałkowską, Nowowiejską, Radomską. W tej dzielnicy Niemcy zamknęli wszystkich Żydów kieleckich oraz tysiące wygnańców z terenów „oczyszczonych” z Żydów, między innymi z Wiednia. Zagłada getta rozpoczęła się 20 sierpnia 1942 roku. Około 6 – 7 tysięcy osób, głównie kobiety i dzieci – wywieziono w bydlęcych wagonach do obozu zagłady w Treblince.
W ciągu kolejnych czterech dni z Kielc wyjechały jeszcze dwa transporty. Wywieziono i zamordowano w Treblince łącznie około 20 – 21 tysięcy Żydów.
Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie im. J. Karskiego w Kielcach.