Klacz Pepita ze stadniny w Janowie Podlaskim była najdroższym koniem aukcji Pride of Poland. Osiągnęła rekordową cenę 1 miliona 400 tysięcy Euro. Do tej pory, rekord należał do Kwestury, ze Stadniny w Michałowie. W 2008 roku sprzedano ja za 1 milion 125 tysięcy Euro.
Na zdjęciach: Klacz Kwestura, która do 2015 roku była najdroższym koniem arabskim
Polskie araby biją rekordy. Tylko za sprzedaż dwóch koni łączna kwota przekroczyła 2 miliony 100 tys. euro.
Najdroższym koniem w historii od dziś jest janowska 10-letnia siwa klacz Pepita. Została sprzedana do Szwajcarii za 1 milion 400 tys. euro, natomiast 11-letnia klacz z Michałowa, Pistoria, pojedzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nabywca zapłacił za nią 625 tys. euro. To rekordowa licytacja, która jest dobrą wróżbą dla rynku koni arabskich – powiedział Jerzy Białobok, dyrektor stadniny w Michałowie.
W ubiegłym roku za sprzedaż 24 koni uzyskano kwotę 2 milionów 89 tys euro. W tym roku na liście aukcyjnej jest 28 klaczy.
W Janowie zaprezentowało się ponad sto najpiękniejszych koni. O czempionaty walczyły ogiery i klacze w różnych kategoriach wiekowych. Najlepszym koniem pokazu „Best in Show” została Piniata, również z Janowa.
Najdroższe polskie araby są hodowane w stadninach państwowych. Najlepsze konie czystej krwi pochodzą głównie z trzech stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Jak zapewnia Leszek Świętochowski prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, najlepsze polskie konie nigdy nie zostają sprzedane.
W kategorii klaczy starszych wygrała janowska Piniata, a wśród ogierów najwyższe noty uzyskał Cefir z Białki.
W kategorii klaczy młodszych zwyciężyła Pustynia Kahila z Michałowa, wśród ogierów młodszych najlepszym okazał się Paris z Janowa.