Instytut Książki promuje ponadczasową literaturę klasyczną. W ramach akcji „Klasyka – reaktywacja” powstała lista 10 wybitnych dzieł literatury światowej, wydanych od końca XIX wieku do lat 80. XX wieku. Czytane po latach okazują się świeże i zaskakująco aktualne, jednak giną w powodzi nowszych tytułów – wyjaśnia Małgorzata Kanownik z Instytutu Książki.
Wybrane przez ekspertów tytuły nie są oczywiste, nie są też powszechnie znane, ale warte przeczytania i polecenia. Listę klasyków, które nikną w natłoku nowości, stworzyli dziennikarze, krytycy i księgarze, m.in. wydawca Tomasz Brzozowski. Ma on nadzieję, że akcja „Klasyka – reaktywacja” spotka się z zainteresowaniem czytelników. „W pogoni za promocją nowych nazwisk, zjawisk, pisarzy i gwiazd zapomina się o klasyce, która jest przecież podstawą i fundamentem” – mówi Brzozowski.
Lista obejmuje tytuły z XIX i XX wieku, które ukazały się na polskim rynku w ciągu ostatniego roku. Znalazły się na niej m.in. książki „Ponad światem” Paula Bowlesa, „Fabryka absolutu” Karela Capka czy „Pogarda” Alberta Moravii. Te utwory przetrwają próbę czasu, podobnie jak utwory Homera i Konstandinosa Kawafisa – dodaje Brzozowski. Na tym polega fenomen klasyki – zawsze jest świeża i ponadczasowa. Akcja „Klasyka – reaktywacja” będąca częścią międzynarodowego – Projektu Schwob (wym. szwob), zainicjowanego przez Niderlandzki Fundusz Literatury, jest organizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.