Prezentacje życia w czasach neolitu, obróbka krzemieni, lepienie garnków i toczenie wielkiego menhiru, a także warsztaty muzyczne i pokaz filmu „Walka o ogień”. To tylko część atrakcji, jakie czekają na wszystkich odwiedzających w weekend rezerwat i muzeum w Krzemionkach koło Ostrowca.
Wszystkie imprezy organizowane w ramach 4. krzemionkowskich spotkań z epoką kamienia odbywają się w zrekonstruowanej wiosce neolitycznej. Można tam uczestniczyć lub tylko przyglądać się pokazom archeologii eksperymentalnej, zapoznać się z metodami wyrobu łuków i broni z krzemienia. Specjalną atrakcją będzie próba przetoczenia i ustawienia wielkiego głazu, który w czasach neolitu mógł pełnić rolę nagrobnego obelisku, czyli menhiru – mówi Włodzimierz Szczałuba, dyrektor ostrowieckiego muzeum.
Sobotnie pokazy potrwają do godziny 18.00. Natomiast dwie godziny wcześniej odbędzie się prezentacja nowej monografii Krzemionek, autorstwa wieloletniego pracownika muzeum dr Tomasza Bąbla. Na zakończenie sobotniego święta archeologów zaplanowano projekcję filmu, którego akcja rozgrywa się w epoce kamienia.
Niedzielne pokazy w wiosce neolitycznej będą urozmaicone wycieczką autokarową doliną rzeki Kamiennej. Jak mówi Włodzimierz Szczałuba – trasa tej wyprawy będzie wiodła przez Ostrowiec, Gagaty Sołtykowskie, Krynki oraz zbiornik Wióry, gdzie turyści przejdą podziemną trasę pod tamą i powrócą do Krzemionek. Ostatnie wolne miejsca czekają jeszcze na chętnych, którzy mogą się zapisywać w trakcie sobotniego pikniku.
W niedzielę, w siedzibie muzeum w Krzemionkach otwarta zostanie wystawa fotografii Leona Barszczewskiego, żyjącego w XIX wieku podróżnika, twórcy muzeum w uzbeckiej Samarkandzie, która jest jednym z najstarszych na świecie miast. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Z Ostrowca do Krzemionek uruchomiono specjalne połączenia z parkingu przy ul. Polnej. Szczegóły na stronie muzeum w Krzemionkach.