Po dużych sieciach szkieletowych, czas na mniejsze inwestycje precyzyjnie likwidujące białe plamy na internetowej mapie Polski. Kilka dni temu swoje sieci światłowodowe połączyły województwa podlaskie i lubelskie. Wcześniej w podobny sposób połączono infrastrukturę Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej.
Teraz pora na precyzyjne inwestycje, które umożliwią odbiór internetu w pojedynczych gospodarstwach domowych – zapowiada wiceminister administracji i cyfryzacji Bogdan Dombrowski. Już w trzecim kwartale tego roku mają zostać ogłoszone konkursy dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy będą zainteresowani inwestowaniem na obszarach tzw. białych plam. Dotychczas wykonana została inwentaryzacja całego kraju pod kątem dostępu do internetu. Na tej podstawie będą wyodrębniane miejsca, w których potrzebna jest budowa sieci szerokopasmowego internetu.
Bogdan Dombrowski zapowiada, że na ten cel przeznaczonych zostanie 800 milionów złotych. Wyjaśnia, że kwota ta zostanie podzielona na mniejsze projekty dotyczące poszczególnych gmin lub miejscowości. Każdy z nich ma opiewać na około 8-10 milionów złotych.
O potrzebie zapewnienia dostępu do internetu wszystkim mieszkańcom przekonani są samorządowcy. Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski przyznaje, że tylko w ten sposób można dotrzeć i ożywić tereny najbardziej zapóźnione cywilizacyjnie. Zwraca uwagę, że ze względu na nieopłacalność obszary te są pomijane przez operatorów komercyjnych. Tymczasem zdaniem marszałka Sosnowskiego dotarcie internetu może pozwolić na wykorzystanie nowych walorów obszarów dotychczas jego pozbawionych.
Zgodnie z założeniami rządowego programu Polska Cyfrowa, do 2020 roku każdy Polak ma mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Na wszystkie działania związane z informatyzacją i cyfryzacją kraju ma zostać przeznaczonych w tym czasie ponad 10 miliardów złotych.