Greccy przywódcy polityczni przerwali swoje spotkanie, by premier Aleksis Tsipras mógł porozmawiać telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim. Według greckich źródeł rządowych, Tsipras rozmawiał też z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Od rana w Atenach toczą się rozmowy w związku z odrzuceniem przez Greków warunków międzynarodowej pomocy finansowej. Po spotkaniu ma zostać ogłoszone nazwisko nowego ministra finansów, który zastąpi Janisa Warufakisa. Nowym szefem resortu finansów zostanie prawdopodobnie Euklides Tsakalotos.
Komisja Europejska jest gotowa współpracować z Grecją – oświadczył tymczasem wiceszef Komisji do spraw euro Valdis Dombrovskis. Podkreślił jednocześnie, że Bruksela nie może negocjować nowego programu pomocowego bez mandatu ze strony eurogrupy. Wiceszef KE nie ukrywał, że referendum utrudniło całą sytuację, bo pogłębiło różnice między władzami w Atenach i wierzycielami. Oznacza, że dalsze negocjacje będą bardzo trudne.
Nie wiadomo, czy Komisja dopuszcza możliwość redukcji greckiego długu – o co zabiegają Ateny i co sugerował też Międzynarodowy Fundusz Walutowy kilka dni przed referendum.
We wtorek wczesnym popołudniem ministrowie finansów strefy euro spotkają się w Brukseli, by omówić wyniki niedzielnego głosowania i dalsze kroki ze strony strefy euro. Wieczorem (18:00) rozmawiać będą szefowie krajów eurolandu.
Tymczasem Unia Europejska jest gotowa pracować z Grecją na temat nowego porozumienia, ale będą to trudne negocjacje. Tak twierdzi zarówno Komisja Europejska, jak i szef eurogrupy. Sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej po referendum, w którym Grecy odrzucili dotychczasowe warunki pomocy finansowej.
Drzwi do porozumienia wciąż są otwarte, ale nikt nie ukrywa, że niedzielne głosowanie utrudniło dalsze rozmowy o pożyczce dla Grecji. Mówił o tym minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem, który przewodniczy spotkaniom eurogrupy. Jego zdaniem, greckie „NIE” oddaliło władz w Atenach i wierzycieli do kompromisu, choć celem krajów eurolandu – jak mówił – wciąż pozostaje utrzymanie Grecji w strefie euro.
W podobnym tonie wypowiadał się dziś wiceszef Komisji do spraw euro Valdis Dombrovskis. „Zwycięstwo głosów na ‘NIE’ zwiększyło różnice między Grecją i innymi krajami strefy euro, nie ma łatwej drogi wyjścia z tego kryzysu” – powiedział Dombrovskis.
Otwarte wciąż pozostaje pytanie, czy Ateny wywalczą umorzenie części długu, na co dotychczas nie było zgody
O tym, jak przełamać impas w rozmowach i jak osiągnąć ewentualne porozumienie z Atenami, jutro będą rozmawiać w Brukseli ministrowie finansów eurolandu, a następnie – przywódcy na specjalnym szczycie.