W niedzielę główne uroczystości rocznicowe tragedii z 4. lipca 1946 roku, zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Bierze w nich udział wielu Żydów, nie tylko z Polski – mówi prezes stowarzyszenia Bogdan Białek.
Jak dodał – po otwarciu wystawy „Ciągle widzę Ich twarze” zaczęła do niego napływać korespondencja z pytaniami o Kielce, a także o możliwość uczestnictwa w uroczystości. Zaproszenia otrzymały wszystkie osoby, które chciały uczcić pamięć ofiar.
Do Kielc przyjechali przedstawiciele największych Ziomkostw Żydów Kieleckich na świecie – nowojorskiego oraz izraelskiego: Yaakow Kotlicki i Manny Bekier, będą też członkowie Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu, a także działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego Michael Traison.
W południe przy grobie 42. ofiar pogromu kieleckiego na cmentarzu żydowskim na Pakoszu rozpoczęły się modlitwy Żydów i chrześcijan, a o godz. 14.00 przy kamienicy Planty 7 – przypomniane zostaną wydarzenia sprzed 69. lat i nazwiska ofiar. Będą też złożone kwiaty, zapalone zostaną znicze.
Następnie we wnętrzach kamienicy, w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu wręczone zostaną wyróżnienia Stowarzyszenia im. Jana Karskiego: Femina Bona i Vir Bonus – w uznaniu wyjątkowości postaci i dzieła życia Laureatów. W przeszłości otrzymali je m.in: Irena Sendler, Miriam Guterman, Maria Stolzman, Manny Bekier, pastor Janusz Daszuta, Włodzimierz Kac, ks. Wojciech Lemański, Janusz Poniewierski, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel, rabin Michael Schudrich i prof. Stanisław Żak.
Uroczystości zakończy koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.