Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku zostanie zorganizowana w niedzielę – 12 lipca, na Placu Artystów w Kielcach. Zainicjowali ją żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, chcąc w ten sposób pomóc majorowi Tomaszowi Kowalowi, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną.
Jego przyjaciel, podpułkownik Arkadiusz Krzyczkowski mówi, że wiadomość o kłopotach kolegi zszokowała środowisko. Do czasu wykrycia u niego choroby był wysportowanym, silnym, aktywnym mężczyzną. Uprawiał wspinaczkę skałkową, biegał w maratonach, regularnie jeździł na rowerze.
Major Tomasz Kowal ma 38 lat. Uczestniczył w wielu misjach w Afganistanie i Iraku. Chorobę wykryto u niego na początku maja. Żołnierze z Bukówki natychmiast zdecydowali się na rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku. Wkrótce potem rozpoczęli przygotowania do akcji- „Żołnierze z misją obrony życia Tomasza i innych”. – To jest najłatwiejszy sposób na zostanie bohaterem, zrobienie w życiu wartościowej rzeczy – mówi podpułkownik Arkadiusz Krzyczkowski.
Piotr Aniśko z fundacji DKMS informuje, że każdy kto zarejestruje się w bazie potencjalnych dawców szpiku może podarować życie innej osobie. Dodaje, że w Polsce na rejestrację decyduje się coraz więcej osób, ale mimo to szanse na znalezienie genetycznego bliźniaka są nadal bardzo małe. W 2008 roku, baza liczyła 40 tysięcy osób, obecnie jest ich ponad 800 tysięcy. – Siedem lat temu co druga osoba nie znajdowała dawcy, obecnie co piąta – mówi Piotr Aniśko.
W bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zarejestrować się może osoba zdrowa w wieku od 18 do 55 lat. Rejestracja jest bezbolesna. Polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka i wypełnieniu specjalnego formularza. Chcąc się zarejestrować trzeba mieć dokument tożsamości z numerem PESEL.