Umowy śmieciowe, nie płacenie pensji w terminie i praca na czarno, to najczęstsze problemy pracowników w naszym regionie. Świętokrzyska „Solidarność” zorganizowała w poniedziałek konferencję programową, poświęconą m.in. prawom pracowniczym. Oprócz związkowców uczestniczyli w niej przedstawiciele prokuratury i Państwowej Inspekcji Pracy, które zajmują się zwalczaniem patologii w tej dziedzinie.
W opinii wiceprzewodniczącego świętokrzyskiej „Solidarności” Kazimierza Pasternaka – wciąż wielu pracodawców traktuje swoich pracowników przedmiotowo, co skutkuje nie przestrzeganiem prawa do urlopu, wypoczynku i wynagrodzenia.
Prokuratura zajmuje się ściganiem najpoważniejszych spraw, dotyczących łamania praw pracowniczych. Jak poinformował Mirosław Kasprzyk z Prokuratury Okręgowej w Kielcach – należą do nich m.in. przestępstwa związane z uporczywym i złośliwym nękaniem pracowników, naruszaniem przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych, wypadków przy pracy i utrudnianiem lub udaremnianiem kontroli inspektorów pracy.
Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje pracodawców i zajmuje się wykroczeniami, dotyczącymi przepisów prawa pracy. Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach Janusz Czyż poinformował, że w naszym województwie jednym z najczęstszych problemów jest nie płacenie pensji i innych świadczeń, umowy śmieciowe i praca na czarno.
Takich spraw Państwowa Inspekcja Pracy rozpatruje rocznie około tysiąca. Inspekcja pracy może ukarać nieuczciwych pracodawców mandatem w wysokości do 5 tysięcy złotych.