W Kielcach odbyła tzw. Biała Noc, rozpoczynająca trzydniowe Święto Kielc. Do północy wiele kieleckich instytucji oferowało darmowe warsztaty, spektakle, projekcje filmowe i pokazy artystyczne. W Muzeum Historii Kielc została otwarta jubileuszowa wystawa Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, przedstawiająca lalki z dawnych spektakli i projekty scenografów.
Jednym z elementów Święta Kielc był doroczny wernisaż wystawy „Przedwiośnie 38”, wieńczącej Interdyscyplinarny Konkurs Plastyczny Województwa Świętokrzyskiego. Tegoroczna edycja „Przedwiośnia” zgromadziła 87. artystów, którzy poddali ocenie jury 247 prac, wykonanych w różnych technikach, od klasycznej rzeźby, rysunku, poprzez grafikę, malarstwo, kolaż, fotografię, po – coraz częściej pokazywane – dzieła w technice wideo.
Jurorzy z kilku uczelni artystycznych w Polsce przyznali 12 nagród i 13 wyróżnień honorowych. Tradycyjnie najważniejsze to: nagrody marszałka, wojewody i prezydenta Kielc, w tym roku zdobyli je zarówno artyści młodego jak i starszego pokolenia.
Nagrodę Prezydenta Kielc otrzymał twórca z uznanym już dorobkiem – Marek Wawro, dla którego sztuka jest ciągłym poszukiwaniem nowych sposobów docierania do widza. Jak powiedział – sztuka ma nie tylko stworzyć sytuacje obrazowania rzeczywistości, ale w relacji artysta- dzieło musi stworzyć obraz pomiędzy tymi podmiotami i tę właśnie relację dopiero ogląda odbiorca. Twórca dodał, że w swojej pracy często powraca do technik, których używał dawniej, ale tworzy także w technikach nowych.
Nagrodę wojewody świętokrzyskiego otrzymał z kolei Rafał Urbański, który na co dzień łączy pracę artysty plastyka z recenzowaniem zjawisk artystycznych w miesięczniku „Projektor”. Jego sztuka to połączenie wideo-artu z tradycyjnymi dziedzinami.
Nagrodę marszałka województwa świętokrzyskiego otrzymał malarz i rzeźbiarz Wojciech Naczelnik za zestaw rysunków. Pokonkursowa wystawa będzie czynna w obu galeriach Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach do 3. sierpnia.
W Muzeum Historii Kielc została otwarta jubileuszowa wystawa Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, przedstawiająca lalki z dawnych spektakli i projekty scenografów.
Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego odbyły się pokazy ognia. Swoje widowiska zaprezentowali aktorzy Teatru Ognia AzisLight i Teatru Quadro.
W Muzeum Dialogu Kultur do północy dzieci mogły wykonywać lalki teatralne z dwóch różnych krańców świata. Z Indonezji pochodzą lalki wykorzystywane do teatru cieni, zwanego wayang, a z Peru niewielkie palcynki. Prowadząca zajęcia Agnieszka Kozłowska-Piasta wyjaśnia, że w nawiązaniu do hasła tegorocznego Święta Kielc „Życie to jest teatr”, uczestnicy wykonali lalki teatralne. W przypadku teatru wayang uczestnicy mieli do dyspozycji szablon, na podstawie którego wykonali lalkę. Palcynka powstaje z palca od niepotrzebnej rękawiczki, do którego przykleja się różne elementy. Pozwala to stworzyć każdą wymarzoną postać.
Kilkuletni Tomek, który przyszedł na zajęcia z rodzicami, wykonał palcynkę-pingwina. Dla niego zrobienie lalki nie było trudne. Wystarczyły papier, nożyczki, marker i trochę kleju, żeby umieścić elementy na fragmencie rękawiczki.
Święto Kielc tradycyjnie rozpoczęło się od wręczenia nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski wręczył je 7 osobom i 3 organizacjom. Kandydatów do wyróżnienia zgłaszały instytucje kultury, radni i stowarzyszenia. Nagrody I stopnia otrzymali: kierownik pracowni plastycznej Teatru „Kubuś” Marzena Smolińska, pracująca na Wzgórzu Zamkowym artystka-ceramik Janina Myronova oraz wieloletni dyrektor BWA w Kielcach Marian Rumin. Laureat przyznał, że wyróżnienie go zaskoczyło. Choć nadal publikuje teksty i przygotowuje wystawy, to od momentu przejścia na emeryturę jego działalność jest nastawiona szczególnie na wspieranie mniej znanych artystów i ośrodków kultury. Tym bardziej cieszy się, że ktoś to docenił.
W tym roku Święto Kielc przygotował Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”.