W Targach Kielce odbywa się Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. W tym roku swoje oferty prezentuje ponad 250 wystawców, z 12 państw. Zwiedzający mogą zobaczyć najnowsze rozwiązania dotyczące budowy obiektów sakralnych, ich projektowania i wyposażenia. Wystawcy prezentują również dewocjonalia, szaty liturgiczne i wydawnictwa oraz sposoby konserwacji i renowacji starych świątyń.
Od lat targom Sacroexpo towarzyszy konferencja organizowana przez kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich „Kościoły naszych czasów”. Jeden z prelegentów, prof. Jerzy Uścinowicz z Politechniki Białostockiej mówił, że współczesne świątynie są z natury mniejsze i wspólnotowe. „Jest teraz czas, by budować skromniejsze, ale bardziej wyraziste kościoły, które stworzą przestrzeń zjednoczenia z liturgią i podprowadzać będą człowieka w kierunku zbawienia” – powiedział.
W opinii prof. Ryszarda Knapińskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego współczesne kościoły poszukując nowych form kontaktu z wiernymi oddalają się od prawdziwej sztuki. „Dlatego tak często otwierają się na dominację kiczu” – stwierdził duchowny, dodając, że w dużym stopniu pojawia się on, jako zaspokojenie oczekiwań odbiorców.
Przy okazji targów Sacroexpo poszukiwani są najwybitniejsi twórcy sztuki sakralnej. Nagradzani są oni medalem Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. W tym roku wyróżnienie to trafi do rzeźbiarza Wincentego Kućmy, kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz do niemieckiego wydawnictwa „Herder”, które publikuje wiele książek o tematyce religijnej.