Impreza popularyzuje historię dawnych miasteczek polsko- żydowskich. Towarzyszą jej koncerty, gry i spektakle teatralne. W sobotniej odsłonie spotkań rozstrzygnięto dwa, ważne konkursy, w których uczestniczyli młodzi ludzie z całej Polski.
Pierwszy z nich, noszący tytuł „Nasi sąsiedzi Żydzi…” ogłoszono w Dniu Judaizmu – powiedziała dr Agnieszka Majcher- Ociesa z Instytutu Historii UJK. Dodała, że w różnych formach – wywiadach, fotografiach i pracach plastycznych uczniowie wykazali duże zaangażowanie, poszukując tematów i ciekawych bohaterów.
Jak podkreśla jurorka konkursu – ważne są nie tylko wspomnienia o żydowskich sąsiadach, ale też postrzeganie ich przez Polaków. Ale gromadzenie informacji o dawnych relacjach jest coraz trudniejsze, bo ci, którzy pamiętają już odchodzą.
Zwyciężczynią Konkursu Piosenki Żydowskiej została Agnieszka Piekarska, drugie miejsce zajęła Natalia Skuza, a trzecie Wiktoria Misztal.
Dziś w kościele parafialnym – uroczysta msza św. za zmarłych i żyjących mieszkańców gminy Chmielnik, a przy synagodze – rodzinna gra planszowa „Od sztetla do sztetla”, questing przypominający polsko-żydowskie tradycje Chmielnika. Będą też warsztaty fotograficzne.
O godz. 15.00 na chmielnickim rynku rozpocznie się Dzień Kultury Polskiej, podczas którego uczniowie zaprezentują się w programach: „Pokochać Pana Tadeusza – Mickiewicz dla kultury polskiej”, „Stefan Żeromski – zwykły człowiek, niezwykły wirtuoz słowa” oraz „Z nieznanego świata”. Zatańczy także „Kamena”, zaprezentują się zespoły ludowe, orkiestra dęta i mażoretki.
O godz. 18.00 odbędzie się koncert zespołu „Chmielnikers”, promujący nową płytę „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, a o 20.00 – koncert zespołu Baciary, zamykający Dni Kultur.
Stoiska ze starociami, minerałami, biżuterią i świętokrzyskimi przysmakami, a także prezentacja kół gospodyń wiejskich, warsztaty wyplatania koszy i garncarstwa, oraz wystawy rzeźby i malarstwa dopełnią atmosferę chmielnickich spotkań.