Uniwersytet Jana Kochanowskiego podpisał umowę o współpracy z Państwowym Uniwersytetem imienia F. M. Dostojewskiego w Omsku na Syberii. Porozumienie umożliwi między innymi wymianę pracowników i studentów. Poza tym obie uczelnie będą mogły wspierać się w badaniach. Kielecki Uniwersytet reprezentowali prorektor, profesor Marek Przeniosło oraz profesor Sławomir Koziej, dziekan Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego.
To już kolejna uczelnia z Omska, z którą Uniwersytet podpisał umowę o współpracy. Od kilku lat UJK współpracuje już z Państwowym Uniwersytetem Omskim im. Piotra Stołypina. Jak mówi profesor Wiesław Caban, z Instytutu Historii UJK, inicjatorami tamtej umowy byli historycy polskiego pochodzenia, wykładający w Omsku.
– Podpisaliśmy umowę o współpracy jeśli chodzi o badania dziejów Polaków na Syberii. Dzięki temu porozumieniu wystąpiliśmy do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki o grant i otrzymaliśmy, jak na badania humanistyczne, dużą kwotę – przypomina Wiesław Caban.
Profesor Caban otrzymał około miliona złotych na badania dotyczące zesłań Polaków. Historycy dotarli do archiwów syberyjskich, w których szukali dokumentów o tym, jak Polacy zmieniali ten region Rosji. Jak mówi Wiesław Caban interesował ich przede wzsytkim jeden aspekt zesłań.
– Jak postrzegali Rosjanie i ludność syberyjska polskich zesłańców. Bo do tej pory badaliśmy różne aspekty zesłań, ale na ten wątek nie zwracaliśmy uwagę. W ramach tego projektu wydamy znalezione pamiętniki Polaków – informuje profesor Caban.
Pamiętniki zesłańców syberyjskich ukażą się pod koniec czerwca.