W nocy, po ciężkiej chorobie zmarł Piotr Szczerski dyrektor kieleckiego teatru imienia Stefana Żeromskiego. Miał 62 lata. Przez ponad 20 lat kierował kielecką sceną. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli. Oprócz Kielc także w teatrze Starym w Krakowie i Jaracza w Olsztynie.
Przez lata kierowania kieleckim teatrem udało mu się stworzyć zwarty zespół aktorski, wielu dramaturgów pisało swoje sztuki specjalnie dla kieleckiej sceny jak Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin. Wystawiając klasykę teatru światowego jednocześnie otwarty był na eksperymenty młodszego pokolenia reżyserów i dramaturgów. To przyciągało także młodych aktorów.
Jak mówił na naszej antenie – chce proponować teatr, który znajdzie różnych odbiorców. Stąd wystawiał różne gatunki i eksperymentował.
Osobiście najbardziej wierny był twórczości Samuela Becketta i Harolda Pintera oraz Sławomira Mrożka, z którym łączyła go przyjaźń. Mrożek kilkakrotnie pod koniec swego życia odwiedzał Kielce i był widzem wystawianych tu spektakli.
Jego ostatnią inscenizacją był Kordian – Juliusza Słowackiego, którego premiera odbyła się 3 maja 2015 roku. Reżyser nie uczestniczył już w tym wydarzeniu.
W marcu zachęcał widzów do obejrzenia monodramu na podstawie „Matki” Stanisława Ignacego Witkiewicza przygotowanego przez Jolantę Juszkiewicz.
Aktorzy wspominają, że dyrektor był wymagający, ale miał tez duże poczucie humoru i dystans do własnej osoby. Pracownicy niejednokrotnie naśladowali np. jego charakterystyczne „r”. Mirosław Bieliński przywołuje próby do spektaklu, w którym Piotr Szczerski grał samego siebie, czyli reżysera. Skrytykował zespół, bo nie podobały mu się efekty ich pracy. Gdy schodził ze sceny, Mirosław Bieliński, naśladując wymowę Piotra Szczerskiego powiedział: „jak mi jeszcze raz ktoś powie słowo krzesło, to wyrzucę z teatru!”. Wtedy uświadomił sobie, że parodiuje przełożonego. Piotr Szczerski zadecydował jednak, że ten element wejdzie do spektaklu.
Piotr Szczerski Pochodził z Krakowa, gdzie jeszcze w czasach studenckich reaktywował eksperymentalny „Teatr 38”. Reżyserował sztuki na scenach Krakowa, Olsztyna, Szczecina i Kielc. Od 1992 roku na stałe związał się z Kielcami, tu także stworzył kilkadziesiąt przedstawień.
Był min. laureatem medalu „Gloria Artis” i Nagrody Miasta Kielce.
Pogrzeb Piotra Szczerskiego odbędzie się w piątek 5 czerwca. O godzinie 12.00 w bazylice katedralnej w Kielcach zostanie odprawiona msza żałobna, a po niej uroczystości pogrzebowe na Starym Cmentarzu w Kielcach.
Mrożek w Kielcach