Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwolenie na wpisanie neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dyrektor muzeum- Włodzimierz Szczałuba podkreśla, że to dopiero pierwszy krok do wpisania zabytku na ekskluzywną listę. W najbliższych tygodniach zostanie złożony wniosek o wpisanie na listę krajową, zaś już teraz trwają prace nad stworzeniem głównego wniosku, który najpóźniej za trzy lata zostanie złożony do Światowego Komitetu ds. Dziedzictwa.
Rezerwat „Krzemionki” słynie z unikatowej ekspozycji wyrobisk krzemienia pasiastego, odkrytych w 1922 roku. Zwiedzającym udostępniona została trasa turystyczna o długości pół kilometra i głębokości 11 metrów. Można tam zobaczyć rekonstrukcję obozowiska górniczego. Przewodnicy wprowadzają turystów w epokę neolitu, pokazując pracę i dzieje naszych praprzodków. Na ścianach chodników zachowały się rysunki wykonane przy pomocy węgla drzewnego.
Zdaniem dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Małgorzaty Wilk- Grzywny, wpisanie Krzemionek na listę Dziedzictwa UNESCO przyniosłoby rezerwatowi wiele korzyści. Z pewnością przyciągnie więcej turystów, szczególnie z zagranicy.
Decyzję o tym, czy Krzemionki Opatowskie dołączą od elitarnego grona poznamy dopiero za 3- 4 lata. Na tej liście znajduje się zaledwie kilkanaście polskich obiektów i rezerwatów. To m.in. kopalnia soli w Wieliczce, nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau, Puszcza Białowieska oraz stare miasta w Krakowie i Warszawie.