Zagraniczne media komentują wyniki wyborów prezydenckich w Polsce. Korespondenci analizują wygraną Andrzeja Dudy, a także zastanawiają się nad przyszłością Polski na arenie międzynarodowej.
Rosja – „Rossijskaja Gazieta”, „Niezawisimaja Gazieta”
Po wyborach prezydenckich mocno zmieni się polityka zagraniczna Polski – twierdzi „Rossijskaja Gazieta”. Dziennik dodaje, że zmiany raczej nie będą dotyczyły Rosji. Podobne opinie wygłasza wielu rosyjskich polityków i dziennikarzy. W ich opinii Moskwa nie powinna oczekiwać poprawy kontaktów z Warszawą.
„Rossijskaja Gazieta” przybliża Rosjanom sylwetkę przyszłego prezydenta Polski wyliczając: były skaut, absolwent krakowskiego uniwersytetu, adwokat i były europoseł. Rządowy dziennik przekonuje, że małżonka i córka Andrzeja Dudy już stały się ulubienicami Polaków.
„A i sam 43-letni prezydent, jak się okazuje, wyszedł za ramy tradycyjnego elektoratu, bowiem głosy oddała na niego również młodzież” – podkreśla gazeta. Dalej informuje, że rezultaty wyborów w Polsce nie są zbyt optymistycznie oceniane w Europie, ponieważ Andrzej Duda postrzegany jest jako eurosceptyk i zwolennik zbliżenia z USA.
„Polska wybrała prezydenta sobie na złość” – tak zatytułowany jest komentarz w „Niezawisimoj Gazietie”. Dziennik twierdzi, że „co prawda nie ma się z czego cieszyć, ale chociaż dobrze, że w Polsce można zmienić prezydenta, w przeciwieństwie do niektórych innych krajów”. Dodaje jednak, że w kraju, który chce coś znaczyć w Europie „taki wybór jest nieodpowiedzialny”. Zaznacza jednocześnie, że Polacy dobrze zrobili karząc Bronisława Komorowskiego i wspierająca go Platformę Obywatelską za pasywność w polityce. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość wspierającą Andrzeja Dudę porównuje do proputinowskiej „Jednej Rosji”. „Kaczyński i nasi liderzy mogliby zrozumieć się nawzajem, gdyby porozmawiali od serca” – dodaje „Niezawisimaja Gazieta”.
Niemcy – „Sueddeutsche Zeitung”, „Die Welt”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”
Prasa w Niemczech obszernie opisuje wyborcze zwycięstwo Andrzeja Dudy. Komentatorzy są podzieleni w ocenie wyników. Obok głosów zaniepokojenia nie brakuje opinii, że nie należy demonizować wygranej kandydata PiS-u.
Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” ocenia, że Andrzej Duda zmieni polityczny klimat w Polsce i, sądząc po jego zapowiedziach, nie będzie to zmiana na lepsze. Gazeta dodaje, że jeśli jesienią władze przejmie Prawo i Sprawiedliwość, Polska znowu będzie izolowana i źle rządzona.
Komentator „Die Welt” ocenia jednak, że wybór Andrzeja Dudy nie będzie oznaczać powrotu do polityki z czasów rządów braci Kaczyńskich. Jak czytamy, prezydent-elekt reprezentuje PiS łagodniejszy i nowocześniejszy.
„Kto ostrzega przed nowym polskim nacjonalizmem, nie docenia poziomu stabilności, jaki osiągnęła Polska” – dodaje „Die Welt”.
Komentator „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze z kolei, że sukces Andrzeja Dudy może oznaczać początek procesu – jak to nazwał – „dekaczyńskizacji” polskiej prawicy.
Stany Zjednoczone – „Los Angeles Times”
„Sojusz młodych ze starymi doprowadził do wygranej Andrzeja Dudy” – taką opinię wyraził amerykański dziennik „Los Angeles Times” w artykule na temat wyborów prezydenckich w Polsce.
„Los Angeles Times” pisze, że zwycięstwo Andrzeja Dudy zwiększa szanse Prawa i Sprawiedliwości na pokonanie Platformy Obywatelskiej w październikowych wyborach parlamentarnych. Amerykańska gazeta tłumaczy zwycięstwo Andrzeja Dudy faktem, że sukces gospodarczy naszego kraju nie był odczuwany w równym stopniu przez wszystkich Polaków – starsze pokolenie było odsunięte od boomu gospodarczego przez dwie dekady, a młodzi byli w nieproporcjonalnym stopniu udziałowcami 11% bezrobocia.
„Młodzi i starzy połączyli siły i dali zaskakujące zwycięstwo konserwatywnemu populiście Andrzejowi Dudzie” – pisze „Los Angeles Times”.
Gazeta przypomina obietnice wyborcze prezydenta-elekta, takie jak przywrócenie wieku emerytalnego na poziomie 65 lat czy zwolnienie z podatku dochodowego najbiedniejszych. Gazeta podaje kalkulacje brytyjskiego „Financial Times”, że obietnice te mogą kosztować 67 miliardów dolarów.
„Los Angeles Times” ponadto zauważa, że w kwestiach światopoglądowych poglądy Andrzeja Dudy są bliskie stanowisku Watykanu.
Watykan – „L’Osservatore Romano”
Wynik wyborów prezydenckich w Polsce odnotowało „L’Osservatore Romano”. Watykański dziennik zwraca uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość ma obecnie szanse na zwycięstwo w jesiennych wyborach parlamentarnych.
L’Osservatore Romano przypomina, że Andrzej Duda wygrał już w pierwszej turze 10 maja. Podkreśla, że ustępujący prezydent Bronisław Komorowski uznał od razu zwycięstwo swego przeciwnika. Watykański dziennik cytuje słowa Komorowskiego, skierowane do jego zwolenników, że „demokracja polega na tym, iż werdykty wyborcze nie tylko się uznaje, ale również szanuje”. W innym tonie – dodaje dziennik – mówił Duda podkreślając, że kto głosował na niego, opowiedział się za zmianą.
Rezultat wyborów – stwierdza na zakończenie watykański dziennik – jest poważnym testem przed wyborami parlamentarnymi, w których Prawo i Sprawiedliwość chce przejąć stery rządu.