26 maja to święto wszystkich mam. Jest ono wyrazem szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Tego dnia mamy zwykle otrzymują kwiaty, laurki i drobne prezenty.
Często są zapraszane na występy przygotowane przez rozemocjonowane pociechy. Słowo „mama”, które brzmi podobnie w wielu językach świata, jest tego dnia na ustach dzieci i dorosłych. W naszym kraju święto liczy już ponad sto lat – po raz pierwszy było obchodzone w 1914 roku w Krakowie.
Dzień Matki należy do najmilszych świąt w roku i nie budzi żadnych kontrowersji. Jest obchodzony w ponad 90 krajach na świecie, jednak w różnych terminach. I tak, na przykład w Norwegii świętuje się go w lutym, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu – w Irlandii i Wielkiej Brytanii, a w Indonezji – 22 grudnia. Najczęściej różne państwa obchodzą Dzień Matki w drugą niedzielę maja, m.in.: Austria, Australia, Czechy, Malta, Stany Zjednoczone, Hongkong, Indie, Szwajcaria i Włochy.
Początki święta w Europie sięgają prawdopodobnie czasów starożytnych Greków i Rzymian. Boginiom-matkom, które były symbolami płodności i urodzaju, składano wtedy uroczyste ofiary. Zwyczaj ten odnowiono w XVII wieku w Wielkiej Brytanii. W tzw. „Mothering Day” do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Ten obyczaj przetrwał do około XIX stulecia. Powrócono do niego po zakończeniu drugiej wojny światowej.
Inaczej historia święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, a od 1872 roku ideę Dnia Matek promowała Julia Ward Howe, autorka książek podróżniczych. Dzień Matki został ustanowiony w 1905 roku z inicjatywy Annie Jarvis. W 1914 roku Kongres USA uchwalił ten dzień świętem narodowym, które przypada w drugą niedzielę maja.