Biblioteki mają płacić autorom książek za ich wypożyczanie. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który zakłada, że pisarze, tak jak kompozytorzy piosenek, będą otrzymywać wynagrodzenie za wykorzystanie ich dzieła.
Zdaniem Piotra Zbróga dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UJK – to bardzo potrzebna zmiana w prawie, bowiem także ta grupa twórców powinna korzystać finansowo z efektów swojej pracy. Być może część kosztów, związanych z wypożyczaniem powinien ponosić czytelnik – dodaje profesor Zbróg. Zaznacza, że wprowadzenie opłat może sprawić, że wzrosną zyski wydawnictw i autorów, a co za tym idzie zmniejszą się ceny książek.
Zwolennikiem uregulowania tej kwestii jest także Andrzej Maćkowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Jego zdaniem – wszystkie koszty powinien pokryć rząd. Samorządów, szczególnie tych biedniejszych nie stać na opłaty. W związku z tym, gdyby musiały płacić za wypożyczone książki, to wówczas nie będą miały pieniędzy na zakup nowych pozycji dla bibliotek.
Według szacunków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodatkowe opłaty dla autorów książek mają wynosić rocznie około 5 mln zł. Nowelizacja zakłada, że te pieniądze pochodzić mają z resortu kultury.