Komisja złożona z urzędników i radnych odrzuciła ze względów formalnych 11 ze 147 wniosków złożonych w ramach budżetu obywatelskiego w Kielcach. Pozostałe przekazano do sprawdzenia merytorycznego.
Zdaniem Agaty Wojdy – obok wniosków, które nie powinny się znaleźć na liście, ponieważ są to zadania miasta – pojawiły się pomysły bardzo ciekawe. Radna dodała, że inicjatywa budżetu powinna budzić m.in. aktywność obywatelską i integrować mieszkańców. Za taką należy uznać np. pomysły dotyczące budowy placów do rekreacji, siłowni zewnętrznych czy alei spacerowych.
Około 30% wniosków dotyczy poprawy infrastruktury szkolnej. O ile – zdaniem radnej – budowa boisk i placów zabaw mieści się w idei budżetu obywatelskiego, to remonty szkół są już zadaniem gminy.
Lista wniosków po pierwszej weryfikacji jest już dostępna na stronie internetowej ratusza. Do 5. czerwca pojawi się kolejna – projektów dopuszczonych do głosowania. Głosowanie odbywać się będzie od 8 do 21 czerwca. Wyniki poznamy 3 lipca.
Na budżet obywatelski, podobnie jak w roku ubiegłym, przeznaczone zostanie 5 milionów złotych, z czego 4 miliony na projekty większe i 1 milion złotych na projekty poniżej 100 tysięcy złotych.