Indywidualni turyści i zorganizowane grupy mają ostatnią szansę na wzięcie udziału w tegorocznych pokazach starożytnej sztuki wytapiania żelaza. Organizatorzy warsztatów archeologicznych „Żelazne Korzenie”, które 21 i 22 maja odbędą się w Archeoparku w Starachowicach domykają listy uczestników.
W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach prezentowane będzie starożytne hutnictwo, ale także kultura późnego antyku. „Najważniejszy jest bezpośredni kontakt, który młody odbiorca może nawiązać z dziedzictwem przeszłości, nie tylko przy obserwowaniu dymarek, ale i w trakcie warsztatów starożytnego garncarstwa i pokazów uzbrojenia legionistów rzymskich i wojowników barbarzyńskich” – informuje Andrzej Przychodni ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, które jak co roku organizuje „Żelazne Korzenie”.
Dodatkowo, w tym roku w Starachowicach po raz pierwszy prezentowany będzie pełny proces starożytnego wytopu żelaza. Poza pokazami archeologicznymi, w trakcie Żelaznych Korzeni 21 i 22 maja będzie można oglądać stałą ekspozycję starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki, w tym m.in. replikę pierwszego Papa Mobile, zbudowanego na podwoziu ciężarowego Stara, którym Jan Paweł II podróżował po Polsce w 1979 roku.