Duża atrakcja dla miłośników astronomii. W piątek można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zgodnie z zapewnieniem synoptyków, niemal w całym kraju niebo było wolne od chmur.
Zaćmienie Słońca rozpoczęło się około godz. 9.40, a zakończyło kilka minut po 12. Księżyc przesłonił od 60 do 80 procent powierzchni Słońca, w zależności od miejsca w Polsce, z którego prowadzono obserwacje.
Całkowite zaćmienie Słońca można było obserwować na Wyspach Owczych. W Polsce takie zjawisko astronomiczne będzie widoczne dopiero w październiku 2135 roku.
Kilkaset osób oglądało zaćmienie Słońca na placu Artystów w Kielcach. Lunety z odpowiednimi filtrami dostarczyli naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz pasjonaci astronomii z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wyjątkowe zjawisko podziwiano też dzięki mniej profesjonalnym narzędziom. W użyciu były między innymi klisze rentgenowskie i fragmenty dyskietek komputerowych.
Jak mówili zebrani na Placu Artystów, dopiero przy użyciu lunet można zobaczyć jak piękne jest zaćmienie Słońca. Kulminacja nastąpiła około godziny 10.40, wówczas 70 procent tarczy słonecznej zostało zasłonięte przez Księżyc. Marcin Drabik z Instytutu Fizyki UJK, nie ukrywał, że jest zadowolony z bardzo dużej liczby osób, które przyszły na Plac Artystów.
„Mamy dwa teleskopy, służące do obserwacji Słońca. Jeden umożliwia projekcję ekranową, drugi ma filtr pozwalający bezpośrednio patrzeć na naszą gwiazdę. Do godziny 11 odwiedziło nas około 500 osób. W Instytucie Fizyki, gdzie również można z nami oglądać zaćmienie, zainteresowanie jest również bardzo duże”- zapewniał.
My w Radiu Kielce oglądaliśmy zaćmienie za pomocą skonstruowanej przez dyrektora technicznego Jarosława Dragana kamery otworkowej.
Dobry efekt dawało też połączenie ze sobą kilku filtrów fotograficznych (ND i polaryzacyjnych).
Za pomocą takiej konfiguracji wykonaliśmy też zdjęcia.
Na następne takie zjawisko będziemy musieli poczekać do 2021 roku. A całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie można obejrzeć dopiero w październiku 2135 roku.