W piątek duża atrakcja dla miłośników astronomii. Będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Synoptycy zapewniają, że niemal w całym kraju niebo będzie czyste.
Wszystkim chętnym Uniwersytet Jana Kochanowskiego udostępni jutro sprzęt do obserwacji. Lunety staną na Placu Artystów w Kielcach oraz na tarasie widokowym Instytutu Fizyki UJK. Jak mówi Marcin Drabik z zakładu astrofizyki, warto skorzystać z oferty uczelni, bo ostatnie zaćmienie o takiej skali można było obserwować w Polsce ponad 15 lat temu. „W piątkowym zaćmieniu wyjątkowy jest jego rozmiar. 70 procent tarczy słonecznej będzie zasłonięte tarczą księżyca.
Zaćmienie widoczne będzie od godziny 9.40 do południa. Faza kulminacyjna, gdy największa część tarczy słonecznej będzie zasłonięta to okolice godziny 10.40.” – mówi Marcin Drabik.
Naukowiec podkreśla, że sprzęty udostępniany przez uniwersytet jest bezpieczny i przystosowany do obserwacji traczy słonecznej. Osoby, które chcą oglądać zaćmienie na własną rękę, powinny użyć szkieł z silnymi filtrami, na przykład takimi, jakie stosowane są w maskach spawalniczych.
Inaczej ryzykują uszkodzeniem lub nawet utratą wzorku. „Nie wolno obserwować Słońca za pomocą lornetek, lunet i innego tego typu sprzętu bez odpowiednich filtrów. Jeśli ktoś chce odrobinę zainwestować i profesjonalnie podejść do takiej obserwacji, filtry takie znajdzie w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym. Ich koszt to zaledwie kilka złotych” – informuje Marcin Drabik.
Zaćmienie słońca będzie można również obserwować w Parku Etnograficznym w Tokarni. Karol Szary z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za pomocą profesjonalnego sprzętu będzie fotografował to zjawisko. Naukowiec w jedną z fotografii wkomponuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Z jednej z przywiezionych lunet będą mogli skorzystać goście skansenu. Rzeczniczka muzeum Beata Ryń zachęca do odwiedzenia Parku Etnograficznego.
Zaćmienie słońca będzie można także oglądać na dziedzińcu Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Specjalne urządzenia udostępni jeden z uczniów Filip Wilk, pasjonat astronomii. Jak poinformował dyrektor I LO Collegium Gostomianum Krzysztof Zieliński, do wspólnego obserwowania tego niezwykłego zjawiska zostali zaproszeni także uczniowie innych sandomierskich szkół i przedszkoli. Spotkanie rozpocznie się 9.30 i potrwa dwie godziny.
Całkowite zaćmienie Słońca będzie jutro można obserwować na Wyspach Owczych. W Polsce takie zjawisko astronomiczne będzie widoczne dopiero w październiku 2135 roku.