To będą rewolucyjne zmiany po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji Kodeksu Karnego – powiedział na naszej antenie Jan Klocek, prezes Sądu Rejonowego w Kielcach. Częściej mają być stosowane kary grzywny i ograniczenia wolności, rzadziej natomiast więzienie w zawieszeniu. Gość Radia Kielce przyznał, że zmiana filozofii karania to największa modyfikacja tej ustawy od 1997 roku. Jej podstawowym celem jest obniżenie liczby skazanych przebywających w zakładach karnych.
Kara pozbawienia wolności ma być zarezerwowana dla bardzo poważnych przestępstw albo dla sprawców, którzy nie rokują poprawy. Z kolei karę ograniczenia wolności będzie można łączyć np. z systemem dozoru elektronicznego – mówi gość Radia Kielce. Wydaje się, że to będzie bardzo skuteczny środek i tani w wykonaniu – tak uważa prezes Klocek. Jak dodał, to jest ważne ponieważ, wymiar sprawiedliwości w Polsce jest dość drogi, natomiast rozwiązanie elektronicznego nadzoru niewątpliwie przyczyni się do zmniejszenia jego kosztów, co będzie z korzyścią dla społeczeństwa.
Wprowadzona zostaje również możliwość orzekania kary mieszanej, tj. krótkoterminowej kary pozbawienia wolności połączonej następnie z karą ograniczenia wolności. Zwiększona ma także zostać skuteczność grzywien – ma temu służyć m.in. obowiązkowe wpisanie osoby zalegającej z wpłatą do rejestru dłużników.
W nowelizacji chodzi także o to, aby wobec przestępczości „ciężkiej” można było stosować represje surowsze niż dotychczas. Wprowadzona ma być w związku z tym maksymalna kara więzienia do lat 20, obok dotychczasowych kar 25 lat więzienia i dożywocia. Zmiana reguluje również nowe zasady orzekania kary łącznej, kwestie kontaktów telefonicznych osób tymczasowo aresztowanych, precyzuje możliwości ich kontaktów z konsulem i obrońcą oraz dotyczy przepisów o przepadku korzyści majątkowej.
Zmiany wejdą w życie 1 lipca tego roku.