Około stu studentów Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych wzięło udział w spotkaniu na temat mechanizmu oszustw karuzelowych, które zorganizował Urząd Kontroli Skarbowej w Kielcach. To część akcji profilaktycznej „Nie daj się zrobić w słupa”, której celem jest ukazanie zagrożeń związanych z udziałem w takim procederze.
Karuzela podatkowa to sieć kilku, a nawet kilkudziesięciu podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji, tymczasem obracają fikcyjnymi towarami wyłudzając zwrot podatku VAT.
Niektórych studentów zainteresował temat, bo do udziału w przestępstwie werbowane są przede wszystkim osoby bez pracy lub w trudnej sytuacji materialnej. Oszuści wybierają najczęściej bezdomnych, bezrobotnych, emerytów, chorych i studentów, podsuwając im do podpisania fałszywe faktury.
Osobom, które skuszą się na propozycje łatwego zarobku, bardzo trudno jest zrezygnować z udziału w nielegalnej grupie przestępczej. Tymczasem zgodnie z prawem będą ponosić konsekwencje podatkowe, karne i karne skarbowe – przypomina wicedyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach Bożena Hamera. Jak dodaje, nie tylko bacznie powinniśmy przyglądać się propozycjom takiej pracy, ale także nie powinniśmy udostępniać swoich danych osobowych, nie pozwalać na kserowanie dowodu osobistego czy przekazywać pełnomocnictw do konta bankowego albo prowadzenia działalności gospodarczej.
Kontrola skarbowa ujawniła, że w Polsce na koniec minionego roku poprzez fikcyjne faktury VAT wyłudzono z budżetu państwa 50 miliardów złotych. W regionie świętokrzyskim ujawniono około 3 tysięcy nierzetelnych faktur na kwotę 230 mln.