Gminy nie będą miały obowiązku przekształcania użytkowania wieczystego w prawo własności – tak zdecydował Trybunał Konstytucyjny. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców.
W Kielcach, wpływy do budżetu z tytułu przekształcenia własności nie będą znaczące, ponieważ zdecydowana większość gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza należy do Skarbu Państwa – tłumaczy Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w ratuszu.
Dodaje, że decyzja Trybunału nie oznacza całkowitego zamknięcia przedsiębiorcom drogi do przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Można się o to ubiegać, ale konieczna będzie zgoda merytorycznej komisji rady miasta. Natomiast w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa, decydować będzie wojewoda. Dotychczas wystarczyło złożenie wniosku w urzędzie, który wydawał decyzję o przekształceniu użytkowanie wieczystego w prawo własności.
Zdaniem kieleckiego przedsiębiorcy- Stanisława Rupniewskiego, to nie jest dobra wiadomość dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ opłaty za użytkowanie wieczyste już są wysokie, a co jakiś czas i tak są podnoszone. Zaznacza, że przy przekształceniu można jeszcze liczyć na wyrozumiałość samorządów, ale wcale nie muszą się na to zgodzić.
W Kielcach powierzchnia gruntów objętych użytkowaniem wieczystym wynosi około 660 ha. Do gminy należy 10 ha, reszta to własność Skarbu Państwa. Opłata roczna za użytkowanie wieczyste w przypadku przedsiębiorców wynosi 3% wartości nieruchomości.