Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Świętokrzyskiem. W 2014 roku doszło do 47 prób odebrania sobie życia. W siedmiu przypadkach były to próby udane. Rok wcześniej policjanci odnotowali 4 samobójstwa. W 35 przypadkach udało się uniknąć tragedii.
Aby w porę zauważyć, prowadzące do prób samobójczych symptomy depresji wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich, zapoczątkowano w Kielcach cykl spotkań dla nauczycieli. To wspólna inicjatywa Kuratorium Oświaty i Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
„Chcemy, by nauczyciele umieli dostrzegać objawy depresji wśród uczniów i właściwie diagnozować problem. Nie zawsze smutek ucznia jest spowodowany złą oceną. Może to być początek stanu depresyjnego, prowadzącego w konsekwencji nawet do próby samobójczej”- powiedział Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN.
Przygnębienie i stany depresyjne to naturalny etap dorastania, ale coraz częściej przybierają formy przewlekłe, prowadzące do tragedii. Dlatego ważna jest czujność nie tylko nauczycieli, ale też rodziców – podkreśla psycholog – dr Agnieszka Mazur, adiunkt w Zakładzie Psychologii UJK. Jak dodaje, to właśnie osoby dorosłe mogą dostrzec zmiany w zachowaniu młodego człowieka.
Po zdiagnozowaniu u dziecka depresji pomocy można szukać m.in. w Ośrodku Interwencji Kryzysowych, Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz w Poradniach Zdrowia Psychicznego.