Mieszkańcy Kielc, organizacje wojskowe i młodzież szkolna oraz rodziny, przedstawiciele władz i parlamentarzyści oddali hołd „żołnierzom wyklętym”, pochowanym na cmentarzu na kieleckich Piaskach.
W latach 1945-54 Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach wydał 150 wyroków śmierci, z których większość wykonano. Ofiary zbrodni grzebano po kryjomu – powiedział podczas uroczystości Leszek Bukowski, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Sędzia Andrzej Jankowski, wieloletni pracownik Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, żołnierz Armii Krajowej zwrócił uwagę, że dzisiejszy dzień jest okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń w naszej historii. Dodał, że jest przeciwny określeniu żołnierzy jako „wyklętych”. Osobiście wolałby słowo „tragiczni”.
Zaznaczył jednocześnie, że powinniśmy pamiętać o przeszłości, by móc budować lepszą teraźniejszość i przyszłość.
Na cmentarzu zapłonęły znicze. Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
Główne państwowe uroczystości odbędą się dziś o 18.00 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Wojewoda Bożentyna Pałka- Koruba zaprasza na nie wszystkich mieszkańców.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest od 2011 roku i jest poświęcony tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale kontynuowali działalność Polskiego Państwa Podziemnego.