W Chęcinach w sobotę odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowały je Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” oraz strażacy z OSP Chęciny. Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele.
Po niej uczestnicy nabożeństwa z zapalonymi zniczami przeszli przed pomnik upamiętniający poległych w czasie II wojny światowej. Później miała miejsce prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych.
Jak powiedział prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” Dionizy Krawczyński, organizatorzy chcą popularyzować wiedzę o tych, którzy walczyli po wojnie na ziemi świętokrzyskiej. Jednym z nich jest major Stefan Gądzio pseudonim Kos, który tworzył struktury AK, a w sierpniu 1945 roku przygotowywał odbicie więzienia kieleckiego z rąk UB. Na kilka dni przed planowaną akcją został aresztowany. Mimo tortur nie zdradził. Dwa dni po rozbiciu więzienia został zamordowany. Do tej pory nie wiadomo, gdzie został pochowany. O takich ludziach chcemy przypominać – podkreślił Dionizy Krawczyński.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych jest obchodzony 1 marca. Jest poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto jest obchodzone od czterech lat.