Dobiega końca Ogólnopolski Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw – akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób doznających przemocy oraz przypomnienie o konieczności niesienia im pomocy.
Do dziś bezpłatnych porad udzielają m.in.:adwokaci, radcy prawni, komornicy, policjanci, funkcjonariusze straży granicznej czy kuratorzy sądowi.
Są jednak miejsca, w których przez cały rok można liczyć na bezpłatne wsparcie i poradę prawną. Taką pomocą służy m.in. Stowarzyszenie „Bezpieczny Dom” w Kielcach. Jego prezes Anita Majkowska poinformowała, że porad udzielają prawnicy, psychologowie, pedagodzy i terapeuci uzależnień. W ubiegłym roku pomocy udzielono 600 potrzebującym, również spoza regionu świętokrzyskiego. Z porad może skorzystać każdy, nie tylko osoby o niskim statusie materialnym.
Jak dodała Anita Majkowska, ważnym elementem działania stowarzyszenia jest edukacja i profilaktyka, szczególnie wśród najmłodszych. Po spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską zrodził się pomysł stworzenia „Kącika Prawnego” dla maluchów.
– Chcielibyśmy, aby młodzież i dzieci, znali swoje podstawowe prawa, wiedzieli co jest przestępstwem i jak na nie reagować – powiedziała prezes stowarzyszenia. Organizacja przeprowadziła też akcję edukacyjną w kieleckich szkołach, podczas której informowano młodzież m. in. o ściganym przez prawo nękaniu, cyberprzemocy, przemocy domowej czy niepokojącym zjawisku sextingu. To przesyłanie telefonem komórkowym sms-ów, zdjęć bądź filmów o treści erotycznej.
Stowarzyszenie na Rzecz Ofiar Przemocy „Bezpieczny Dom” w Kielcach działa od trzech lat. Mieści przy ulicach: Górniczej 64 i 1 Maja 57. Dyżury specjalistów odbywają się popołudniami w dni powszednie. Ponadto organizacja prowadzi świetlicę dla dzieci.