Ponad 150 dzieci znalazło nowy dom, dzięki Świętokrzyskiemu Ośrodkowi Adopcyjnemu, istniejącemu od stycznia 2012 roku. Kolejne 10 rodzin czeka na decyzję sądową, pozwalającą im przysposobić dziecko.
Pary, które chcą adoptować dziecko, muszą spełniać kilka wymogów. To przede wszystkim chęć dania mu rodzinnego ciepła. Przyszli rodzice muszą mieć ponadto co najmniej 4-letni staż małżeński, przejść badania psychologiczne i posiadać odpowiednie dochody. Warunkiem jest także przedstawienie zaświadczenia o stanie zdrowia.
Jak informuje dyrektor placówki Anna Sokołowska – Smołkowska, najczęściej adoptowane są najmłodsze dzieci – od niemowląt, do maluchów w wieku 5 lat. Dzieci starsze nie zawsze chcą mieć nowych rodziców, a od ich zdania uwarunkowane jest rozpoczęcie procedur.
Ponad 90% par, które chcą adoptować dziecko ma problem z posiadaniem własnego potomstwa. W Polsce problem niepłodności dotyczy co piątego małżeństwa, podkreśla psychoterapeuta z ośrodka, Agnieszka Sołtys. Pierwszy etap terapii par polega na pomocy w poradzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Następna faza, to zaakceptowanie faktu niepłodności, a dopiero wówczas przygotowanie ich do adopcji.
W ośrodku działa grupa wsparcia dla opiekunów wychowujących zaadoptowane dzieci. Chodzi o to, żeby mogli wymienić się doświadczeniami i doradzać sobie, jak zachować się w trudnych sytuacjach. Procedura adopcyjna trwa średnio 1,5 roku.