Z okazji zbliżających się Walentynek zaprosiliśmy słuchaczy do udziału w konkursie fotograficznym w którym do wygrania była atrakcyjna nagroda dla dwojga!
Do 11 lutego do godziny 13.00 odbieraliśmy zdjęcia (wysyłane na adres foto@radio.kielce.pl), powstałe z inspiracji przedstawioną poniżej fotografią (zdjęcia nie mogą naruszać dobrych obyczajów, zasad współżycia społecznego oraz praw i dóbr osób trzecich).
Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO)
Pokazaliście, że umiecie się dobrze bawić, jednocześnie udowadniając, że sposób w jaki John Lennon i Yoko Ono protestowali przeciwko wojnie, jest nadal aktualny. Nie chodziło nam o odtworzenie dokładnie zaprezentowanej sytuacji, to była tylko nasza propozycja.
Zwycięzcą konkursu został Marcin Szproch, który przesłał zdjęcie z następującym opisem: „dwoje ludzi wysyłających znak pokoju ku górze oraz tworzących serce, oznaczające miłość. Jednak coś ich dzieli, możemy to różnie interpretować, w moim przekonaniu chodzi o bariery jakie stawia nam teraźniejszy świat. „
Do wygrania była kolacja walentynkowa dla dwojga wraz z noclegiem i śniadaniem w Best Western Grand Hotel Kielce (kolacja do wyboru w jednej z hotelowych restauracji: Oranżerii lub Victorii). Kolacja do wykorzystania 14 lutego 2015 roku, nocleg – z 14 na 15 lutego 2015 roku. Wartość nagrody 350 zł.
Galeria zdjęć konkursowych
Pełny Regulamin Konkursu Fotograficznego „Walentynki z Radiem Kielce”
Może się wydawać, że proponujemy połączenie dwóch tematów, które nie do końca do siebie pasują. Chcielibyśmy romantyczne z założenia Walentynki zderzyć z historycznym protestem pokojowym. Nie trzeba daleko szukać powodów, które nami kierują – tragiczna sytuacja na Ukrainie, a także w innych zakątkach świata.
Już w 1969 roku John Lennon i Yoko Ono protestowali na rzecz pokoju pozostając w łóżku zgodnie z hasłem wypowiedzianym w jednym z wywiadów przez Lennona: „Nie ma lepszej alternatywy dla przemocy niż pozostanie w łóżku i zapuszczenie włosów”
Roy Kerwood / Wikipedia
Do historii przeszły happeningi bed-in z Amsterdamu i Montrealu. Podczas swojej podróży poślubnej, w pokoju hotelowym jednego z amsterdamskich hoteli, przez tydzień Lennon i Ono nie wychodzili z łóżka, urządzając swoistą konferencję prasową, podczas której wypowiadali się na temat możliwości doprowadzenia do ogólnoświatowego pokoju. Lennon nagrał także w tym czasie z udziałem chóru przypadkowych osób utwór „Give Peace a Chance”, który stał się najprawdopodobniej najczęściej śpiewanym utworem podczas demonstracji antywojennych – zarówno w tamtych latach jak i trzydzieści pięć lat później podczas demonstracji przeciwko wojnie z Irakiem. Wtedy to bowiem swoją wersję tego przeboju nagrał syn Johna Lennona, Sean.