Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, poszukuje osób, które chciałyby przystąpić do Programu Świadomej Donacji Zwłok. Ma to związek z planowanym otwarciem kierunku lekarskiego. Program polega na zadeklarowaniu aktem notarialnym, przekazania uczelni, ciała po śmierci donatora.
Ciało posłuży studentom do zdobywania wiedzy, dotyczącej anatomii człowieka- wyjaśnia dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UJK, profesor Stanisław Głuszek. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku lekarzy zabiegowych, ale także kardiologów, okulistów, czy laryngologów. Profesor Głuszek podkreśla, że tylko dzięki nauce na organizmie ludzkim, student medycyny może nauczyć się precyzyjnie swojego przyszłego zawodu.
Osoba, która chce przekazać po śmierci swoje ciało uczelni, musi o tej decyzji powiadomić rodzinę. Zwłoki pozostają do dyspozycji uczelni maksymalnie przez pięć lat. Zdaniem księdza Stanisława Słowika, trudno jednoznacznie ocenić przekazanie ciała na cele dydaktyczno- naukowe. Nie kłóci się z nauką kościoła, jeżeli nie ma charakteru profanowania, czy lekceważenia zwłok ludzkich. Natomiast, w trudnej sytuacji może być rodzina osoby, która zdecydowała się przekazać swoje ciało uczelni, ponieważ będzie ona musiała odwlec w czasie pochówek swojego bliskiego.
Program Świadomej Donacji Zwłok realizują m.in. Uniwersytet Warmińsko- Mazurski i Uniwersytet Śląski.