Gimnazjaliści z województwa świętokrzyskiego będą odwiedzać zakłady pracy, żeby zobaczyć jak wygląda w praktyce dany zawód. Dzięki temu więcej uczniów ma przekonać się do kontynuacji nauki w szkołach zawodowych i technikach.
Poza tym placówki ponadgimnazjalne kształcące fachowców w zawodach poszukiwanych na rynku pracy, będą miały większe szanse na zdobycie unijnego dofinansowania. To tylko kilka pomysłów na rozwój szkolnictwa zawodowego.
Porozumienie w tej sprawie podpisali ministrowie 4 resortów: Edukacji Narodowej, Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Skarbu. Jak mówi Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty zmiany w szkolnictwie zawodowym to konieczność.
Świętokrzyskie kuratorium współpracuje ze Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice. Przedsiębiorcy udostępniają urzędnikom i szkołom informacje o planowanych zatrudnieniach w konkretnej branży. Dzięki temu szkoły mają wiedzieć jakich zawodów powinny uczyć. Aleksandra Szulc, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach nie ukrywa, że obecnie niewielu przedsiębiorców jest zainteresowanych współpracą ze szkołami i aktywnym włączeniem się w szkolenie fachowców w określonych zawodach.
MEN zapowiada, że pieniądze na rozwój szkolnictwa zawodowego będą. Do 2020 roku na ten cel ma zostać przeznaczone ponad 800 milionów euro z funduszy unijnych.