Goście Studia Politycznego Radia Kielce oceniali porozumienie strony rządowej i górniczych związkowców dotyczące planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zgodnie z podpisanym wczoraj dokumentem nie będzie zamykania kopalń. Nierentowne zakłady zostaną podzielone. Część kopalń trafi do nowych inwestorów, część do Spółki Restrukturyzacji Kopalń a niektóre do Nowej Kompanii Węglowej. Inne niż dotąd będą także rozwiązania w sprawie osłon i urlopów oraz odpraw.
Poseł Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że podpisując porozumienie, rząd nie ugiął się przed górnikami. „Polskie górnictwo musi być naprawione. Nie chodziło nam o zamykanie kopalń, tylko o przygotowanie ich do przejęcia przez inwestora i ochronę kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. Natomiast w przekazach medialnym mówiono głównie o likwidacji zakładów ” – powiedziała poseł.
Natomiast Sławomir Kopyciński podkreślił, że cenę za podpisane porozumienie zapłacą pozostali podatnicy. „Górnicy, którzy przejdą na emerytury, lub wcześniejsze urlopy będą pobierali świadczenia z ZUS, na który wszyscy płacimy” – stwierdził polityk Twojego Ruchu.
Poseł PiS Andrzej Bętkowski przypomniał, że podczas negocjacji związkowcy zagrozili ogólnopolskim strajkiem i wyjściem na ulice. Potem podpisano porozumienie. Jego zdaniem, to pokazuje, że z tą koalicją trzeba rozmawiać używając argumentów siły.
Henryk Milcarz z SLD pozytywnie ocenił podpisanie porozumienia, zwłaszcza w sytuacji, kiedy emocje w tej sprawie były bardzo duże.
Podobnie uważa Jacek Włosowicz z Solidarnej Polski. „Zastanawiam się jednak, czy porozumienie będzie realizowane, bo zawiera kilka zapisów, które mogą być początkiem następnych konfliktów” – powiedział polityk.
Z kolei Romuald Garczewski z PSL podkreślił, że działania naprawcze w tej branży powinny być wprowadzone znacznie wcześniej, w okresie kiedy sytuacja ekonomiczna w górnictwie była znacznie lepsza.
Porozumienie podpisali wczoraj, w obecności premier Ewy Kopacz w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz. Wcześniej Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która umożliwi realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej.