„Czy dialog na płaszczyźnie religijnej jest możliwy” – debata pod takim hasłem rozpocznie dziś w Świętokrzyskim Sztetlu – dawnej synagodze w Chmielniku obchody Dnia Judaizmu. Gośćmi spotkania będą: Tanya Segal z Krakowa, pierwsza kobieta-rabin w Polsce oraz ks. dr. Rafał Dudała z Kielc.
Historyk, dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przedstawi wybrane przykłady postaw Polaków, represjonowanych za pomoc Żydom na Kielecczyźnie, a Bartłomiej Gierasimowicz z Archiwum Państwowego w Kielcach opowie o Chmielniku – miasteczku Polaków i Żydów. Problemy, związane z poszukiwaniem żydowskich przodków przedstawi Aron Raszkiewicz ze Studenckiego Koła Naukowego „Judaica”. Podczas Dnia Judaizmu odbędzie się też projekcja filmu dokumentalnego Mariusza Malca „Gancwol Fotograf”, zaprezentowane będą również obrazy Ryszarda Rosińskiego. W drugiej części spotkania w Świętokrzyskim Sztetlu odbędzie się promocja książki „Życie codzienne społeczności żydowskiej na ziemiach polskich do 1942 r.”, wydanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
W Kielcach natomiast, o godz. 18..00 – w kościele św. Franciszka przy ul. Warszawskiej odprawione będzie nabożeństwo biblijne. Jego inicjatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Ogólnopolski Dzień Judaizmu obchodzony jest corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku jednak, że względu na szabat, termin obchodów został przesunięty. Celem obchodów jest ponowne odkrycie więzi katolików z wyznawcami judaizmu poprzez wgłębienie się w tajemnicę chrześcijaństwa.