Laserowe konsorcjum stworzyła w środę Politechnika Świętokrzyska, wspólnie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk z Warszawy, Politechniką Rzeszowską oraz Instytutem Obróbki Plastycznej z Poznania. Instytucje będą razem pracować nad udoskonaleniem metod laserowego kształtowania materiałów.
Umowę w imieniu Politechniki Świętokrzyskiej podpisał profesor Stanisław Adamczak. „Projekt jest realizowany w Centrum Laserowych Technologii Metali. To jedna z nielicznych placówek naukowo-badawczych, która opracowuje techniki laserowe do formowania metali”- wyjaśnia. Pozostałe jednostki będą wspomagać kieleckich inżynierów. Zadaniem Polskiej Akademii Nauk będzie przygotowanie teoretycznych podstaw badań. Profesor Tadeusz Burczyński podkreśla, że jego placówka od lat współpracuje z kielecką uczelnią. „Jeden z twórców technik laserowych w naszym instytucie był następnie pracownikiem, a nawet rektorem Politechniki Świętokrzyskiej. Mowa o profesorze Henryku Frąckiewiczu. To właśnie on stworzył Centrum Laserowych Techonologii Metali, przy Politechnice”- przypomina profesor Burczyński.
Koszt projektu, który będzie realizować konsorcjum, to 2,5 mln złotych. Pieniądze na ten cel wyłożyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt potrwa 3 lata. Pomóc w jego realizacji ma również otwarte w środę laboratorium metrologii Politechniki Świętokrzyskiej.