Debata poświęcona aktualności pisarstwa Stefana Żeromskiego podsumowała w Kielcach rok obchodów 150. rocznicy urodzin pisarza.
Dyskusję, w której wzięli udział teatrolodzy i krytycy teatralni oraz historycy literatury, reżyserzy i aktorzy zorganizował kielecki Teatr imienia pisarza nazajutrz po premierze „Dziejów grzechu” w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego.
Debatę poprzedził mini happening, podczas którego dyrektor teatru Piotr Szczerski ustylizowany na postać Stefana Żeromskiego zarządził wyniesienie z foyer socrealistycznego popiersia pisarza i odsłonięcie portretu Żeromskiego w stylu epoki, w której tworzył.
Uczestnicy debaty, którą prowadził znany krytyk teatralny Łukasz Drewniak byli zgodni, że niektóre z tematów podejmowanych przez Żeromskiego nadal są aktualne a dowodzi tego właśnie spojrzenie na „Dzieje grzechu”. Reżyser kieleckiej premiery Michał Kotański dowodził, że podejście do płci dzisiejszych Polaków niewiele różni się od podejścia sprzed stu lat.
Uczestnicy debaty zwracali uwagę na barierę językową czyli modernistyczną manierę wielu utworów pisarza trudną do zrozumienia przez współczesnego czytelnika jako główną przeszkodę w dzisiejszej recepcji jego utworów. Ponad dwugodzinnej debacie przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób zgromadzonych w foyer teatru imienia Stefana Żeromskiego.