Dziesięcioro wspaniałych. Zdolnych, twórczych i bardzo wrażliwych. Poproszeni o podarowanie swoich prac na licytację, podczas której chcemy zebrać fundusze na urządzenie placu zabaw dla dzieci z Domu Samotnej Matki i Ofiar Przemocy w Wiernej Rzece, nie wahali się ani przez chwilę.
Maciek Zdanowicz sam przywiózł obrazy z Łodzi. Ku naszemu zaskoczeniu nie jeden, jak się umawialiśmy, a dwa. Opowiedział nam przy tym jak tworzy. O swojej wielkiej przygodzie z Bułgarią, której odbiciem są podarowane nam obrazy. Chłonął tam świat dźwięków, a potem tworzył ich malarski świat.
Magda Oleksiewicz jest w Dublinie, a łącznikiem z nami była mama Elżbieta i tata Zdzisław Oleksiewicz, do niedawna wójt Łopuszna. Przyniósł nam pracę wybraną przez Magdę i pięknie opowiadał o córce i jej drodze artystycznej.
Monika Synak specjalnie na licytację malowała obraz „Kolejny pocałunek”. Świeży, pachnący jeszcze farbą czeka na swojego nabywcę.
Ola Makowska podarowała rysunek, którego nie zdążyła oprawić w ramy. Ale jest Grzegorz Degejda. Miłośnik sztuki, właściciel galerii „Wesoła Kawka”, który od lat kibicuje Oli w jej artystycznych drogach. Na pytanie, czy zdąży przed licytacją oprawić jej „Wniebowziętych”, odpowiedział: – Oczywiście. A potem był zaskoczony, że chcemy za to zapłacić. – To niemożliwe. To mój mały wkład w waszą akcję – podkreślił.
Joanna Biskup – Brykczyńska
„Lubię jeździć autobusem, bo tam spotykam się z ludźmi i sytuacjami…”
Urodziła się w 1973 roku. Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach – wydział Pedagogika z plastyką (2001r.). Jest cenionym kieleckim pedagogiem. Doktorantka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od lat zajmuje się rysunkiem ilustracyjno – satyrycznym i działaniami w przestrzeni publicznej (instalacje przestrzenne, performance). Posługuje się wyłącznie tradycyjnymi narzędziami rysunkowymi: piórko, ołówek, czarny tusz choć czasem sięga po kolor. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce i za granicą. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Mariusz Borkowski
„Grunt to… dobry grunt”
Urodził się w 1981 roku, kielczanin, absolwent „plastyka”. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, za dyplom otrzymał wyróżnienie od ministra kultury. Na jego oczach Polska stopniowo zmieniała się z kraju, w którym dominowała szarzyzna PRL w kraj pełen barw, ale i wszechobecnej konsumpcji. Mariusz tworzy swój własny, kolorowy świat. W krzywym zwierciadle przedstawia to, co go otacza. Maluje, rzeźbi i wycina, jego opowieści są pełne fantastycznych postaci, żyjących w wymyślonych krainach. Obfitość szczegółów sprawia, że w jego pracach po wielokroć można odkrywać kolejne elementy, zmieniające znaczenie tego, co widzimy. Te, niby wesołe historie kryją w sobie mnóstwo ironii. Mariusz tworzy również wycinankowy poczet intelektualistów polskich, który prezentuje jedno z najbardziej uznanych w Polsce internetowych pism opiniotwórczych Kultura Liberalna.
Anna Kopyto
„Żywioły mnie inspirują, a szczególnie woda, bo bazuje na przeciwieństwach, daje życie, a jednocześnie posiada unicestwiającą siłę. Woda jest jak natura człowieka…”
Artystka intermedialna. Pracuje w przedszkolu jako nauczyciel-wychowawca, prowadzi także zajęcia malarskie dla dzieci. Studiowała pedagogikę oraz edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2010 r. uzyskała dyplom z malarstwa sztalugowego. W 2012 r. rozpoczęła studia doktoranckie na kierunku Sztuki Piękne. W jej obrazach dominują żywioły, a w symbolice łatwo dostrzec refleksje związane z oczyszczeniem, przemienieniem czy kontemplacją. Brała udział w wystawie indywidualnej Arche i wielu wystawach zbiorowych.
Ola Makowska
„Prace Oli są bardzo, bardzo kobiece…”
Grzegorz Degejda, właściciel Galerii „Wesoła Kawka”
Kielczanka, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. W 1999 r. uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej (w technice mezzotinty) oraz z dziedziny projektowania graficznego (książka unikatowa) zrealizowany pod kierunkiem prof. Jacka Szewczyka, Chrisa Nowickiego i prof. Eugeniusza Smolińskiego. Zajmuje się ilustracją, szeroko rozumianym projektowaniem graficznym, a przede wszystkim małą formą graficzną i rysunkiem.
Dariusz Mlącki
„Już jako dziecko miałem większą wrażliwość. I oczywiście traciłem na tym, bo nie grałem w piłkę tak dobrze jak powinienem…”
Dariusz Mlącki urodził się w 1963 roku. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, doktorant Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 1992-2001 prowadził pracownię malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk. Jest członkiem stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Krakowie.
http://www.darekmlacki.art.pl/
Magdalena Oleksiewicz
„W jej pokoju ciągle był artystyczny nieład. Nazywałem go bałaganem…”
Zdzisław Oleksiewicz, ojciec artystki
Urodziła się w 1979 roku. Ukończyła Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w Kielcach. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od najmłodszych lat uczestniczyła w plenerach malarskich w rodzinnej gminie Łopuszno. To tam stawiała pierwsze kroki w malarstwie olejnym. W 1996 r. otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Biennale Prac Uczniów Szkół Plastycznych w Koszalinie. W 2002 r. zajęła trzecie miejsce w konkursie prac poplenerowych XX Pleneru Plastycznego w Łopusznie. W latach 2008 – 2012 współpracowała z The Street Gallery w Dublinie. Od ubiegłego roku pracuje na własny rachunek jako artysta – grafik.
http://www.invisible-ie.blogspot.ie/
Monika Polak
„Malarstwem zajęłam się, gdy tylko dostałam pierwsze farby plakatowe, w dzieciństwie malowałam na ścianach, na czymkolwiek…”
Urodziła się w 1992 r. w Tarnobrzegu. Pochodzi z małej miejscowości Czarzyzna w powiecie staszowskim. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, obecnie studiuje na III roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Stanisława R. Kortyki. W jej malarstwie portretowym sens stanowi nie tylko płaszczyzna pokazania osoby, ale również gra tła, które utożsamia się z postacią i podkreśla jej charakter. Obok malarstwa figuratywnego pojawia się liryczna abstrakcja uwieńczona dynamicznym formatem. Pasja tworzenia wypływa z ciągłego pragnienia odkrywania czegoś nowego i pokazania widzowi tak, by mógł dostrzec mechanizm działania natury i piękno w niej zaklęte.
http://monikapolak.wordpress.com/
Monika Synak
„Ktoś kiedyś napisał, że moje obrazy to erotyka i zwierzęta…”
Urodziła się w 1984 roku w Kielcach, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych ze specjalnością marketing dzieł sztuki. Jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom obroniła na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Dopiero po studiach malarstwo zajęło ważne miejsce w jej życiu. Obecnie mieszka i tworzy w Kielcach. Prowadzi własną Pracownię Twórczą i Projektową „MS”, w której oprócz malarstwa sztalugowego i ściennego zajmuje się także szeroko pojętym projektowaniem – grafika użytkowa, design, architektura i aranżacja wnętrz. Ponadto tworzy w zakresie ilustracji oraz przestrzennych form rzeźbiarskich.
Michał Wach
„Namalowałem rybę. Czekała na chwilę, by ode mnie wypłynąć…”
Urodził się w 1982 roku. Twórca licznych płócien, prac graffiti oraz murali, projektant, designer, fotograf. Współtwórca Mad Mosquito Art Group, współwłaściciel marek odzieżowych Hash House oraz Okuaku. Współtwórca projektu Each One Teach One Tv. Michał jako nastolatek swoje pierwsze kroki artystyczne stawiał w kieleckim „plastyku”. Już wtedy jako malarz graffiti brał czynny udział w wydarzeniach kulturalnych na terenie całej Polski, m. in. w „Śniadaniu na trawie”, których organizatorem i pomysłodawca był, nieżyjący już kielecki artysta, Adam Wolski. W 2003 roku przygotował oraz zaprojektował swoją pierwszą kolekcję odzieżową.
Maciej Zdanowicz
„Poszukuję fenomenów, które drzemią w człowieku”
Urodził w 1982 roku. Jest doktorantem w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie oraz w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Pracuje na stanowisku asystenta w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Aleksandry Gieragi na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie również wykłada przedmioty z zakresu teorii promocji kultury wizualnej. Definiuje go interdyscyplinarność. Zajmuje się twórczością artystyczną i teorią sztuki. Stara się łączyć to, co intuicyjnie określone z metodycznym eksplorowaniem otaczającej rzeczywistości, emocje z rozumowym podejściem wobec problemu kształtowania obrazu. Praktyka twórcza sytuuje się w obszarze intermediów, transmediów. Łączy techniki cyfrowe z malarstwem, rysunkiem, działaniami w przestrzeni publicznej. Jego doświadczenia przybliżają do nurtu muzyki wizualnej, sound art’u, „Discursive Geometry”.