Nieznane wcześniej malowidła i oryginalny kolor mens, czyli podstawy bocznych ołtarzy odkryto podczas konserwacji zabytkowych Kościoła z Rogowa, w skansenie w Tokarni. Dr Wioletta Brzezińska, kierownik działu konserwacji Muzeum Wsi Kieleckiej informuje, że pomalowane na czarno mensy były oryginalnie błękitne i zdobiły je motywy kwiatowe. Malowidła miały dawać złudzenie, że te elementy są wykonane z marmuru. Pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.
Ozdoby zawierają symbole religijne- kielich z komunią i serce w koronie symbolizujące Chrystusa.Na ołtarzu z lewej strony, dodatkowo znajdowało się 5 gwiazdek, które były symbolem św. Jana Nepomucena.
W planach konserwatorów na 2015 rok jest odnowienie ołtarza głównego, a także restauracja i częściowa rekonstrukcja organów. Dyrekcja muzeum zwróciła się o dofinansowanie tych prac do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Drewniany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia pochodzi z II połowy 18. wieku. Ufundował go Michał Wodzicki, dziedzic Rogowa nad Wisłą. Powstał obok przytułku dla ubogich i był pomniejszona kopią nieistniejącego już dziś kościoła parafialnego w Rogowie- informuje Małgorzata Imiołek, etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Kościół z Rogowa został przeniesiony do Tokarni w 1996 roku, po 20 latach starań Muzeum Wsi Kieleckiej. Przeciwko przenosinom protestowali rogowianie. Dziś, to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w skansenie. Odbywają się tam msze święte, a ostatnio coraz częściej- śluby.