Prawa te przysługują wszystkim ludziom na świecie, niezależnie od narodowości, religii, kultury, płci, czy rasy. Dziś jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto zostało ustanowione przez ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. W dokumencie tym podstawowym założeniem jest równość wszystkich ludzi pod względem ich godności, wolności oraz przysługujących im praw.
W jednym z pierwszych artykułów deklaracji wymieniono prawo do życia, bezpieczeństwa i wolności. Wprost zadeklarowany jest zakaz niewolnictwa w jakiejkolwiek postaci oraz stosowania tortur i nieludzkiego traktowania. W gronie praw podstawowych znajduje się wolność myśli, sumienia i wyznania, a także wyrażania swojej opinii i poglądów. Są też prawa gospodarcze, takie jak prawo do własności osobistej lub wspólnotowej, prawa społeczne, jak prawo do tworzenia rodziny, stowarzyszania się oraz zakaz przymuszania do przynależności do wspólnoty. Wśród praw społecznych znajduje się też prawo do pracy, godnego wynagrodzenia i zabezpieczenia emerytalnego oraz do wypoczynku i urlopu. Jednym z elementarnych jest prawo do ochrony prawnej oraz sprawiedliwego i bezstronnego sądu.
W Polsce priorytetem Rzecznika Praw Obywatelskich jest ochrona słabszych członków społeczeństwa – osób niepełnosprawnych, ludzi starszych oraz z zaburzeniami psychicznymi. Do rzecznika najczęściej jednak wpływają wnioski i prośby o interwencje w dziedzinie prawa karnego – w ubiegłym roku takich spraw było prawie 11 tysięcy oraz sprawy administracyjne i gospodarcze, których łącznie było ponad 12 tysięcy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz wręczy (podczas uroczystości w Senacie rozpoczynającej się o godzinie 19:00) nagrodę imienia Pawła Włodkowica, przyznawaną jako wyraz uznania dla występowania w obronie podstawowych wartości. W tym roku jej laureatem został Aleksandr Bialacki, znany białoruski opozycjonista, dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”. W czerwcu tego roku opuścił on białoruską kolonię karną.
Rzecznik ma przedstawić też ranking najważniejszych polskich problemów w tym zagrożeń i osiągnięć w 2014 roku, uwzględniający skargi napływające od obywateli.