O możliwościach, korzyściach i kosztach związanych z wymianą oświetlenia ulicznego dyskutowano w Kielcach. Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa będzie wspierać realizację projektów, służących efektywnemu wykorzystaniu energii elektrycznej.
Leszek Prasek z SIPH-u wyjaśnia, że organizacja będzie również pomagała w nawiązaniu współpracy samorządów i firm realizujących takie inwestycje. Ma także podpowiadać, w jaki sposób zdobyć pieniądze na ten cel.
Prezes firmy Eltast- Stefan Tatarek przekonuje, że oświetlenie LED-owe, to nie tylko przyszłość, ale również konieczność. Podkreśla, że nowoczesne rozwiązania tego typu ograniczają zużycie prądu nawet o 80 procent. Dodaje jednocześnie, że dyrektywy unijne wymuszą stosowanie oświetlenia LED-owego, którego zaletą jest także możliwość inteligentnego sterowania, na przykład ulicznymi latarniami.
Wójt Gminy Słupia Konecka- Robert Wielgopolan przyznaje, że wymiana oświetlenia to oszczędność z tytułu opłat za prąd, ale także mniejsze wydatki na konserwację i naprawę latarni. Dodaje, że jeżeli na modernizację oświetlenia uda się zdobyć unijne dofinansowanie, wówczas zasadnym jest realizacja takiej inwestycji.
W województwie świętokrzyskim, na kompleksową wymianę oświetlenia na LED-owe zdecydowały się już między innymi samorządy w Suchedniowie, Busku i Mniowie. W kilku innych miastach nowoczesne latarnie instalowano przy okazji remontów niektórych ulic.