Impresjonizm (fr. impressionisme < łac. impressio 'odbicie', 'wrażenie') – nurt w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse w drugiej połowie XIX wieku.
Osiem paryskich wystaw w latach 1874-1886 zaowocowało zerwaniem nowej sztuki z akademizmem obowiązującym w II połowie tego stulecia. Za początek impresjonizmu uznaje się I wystawę grupy artystów zorganizowaną w atelier fotograficznym Nadara w 1874 roku.
Najbardziej charakterystyczną cechą malarstwa i rzeźby impresjonistycznej było dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów – „złapania uciekających chwil”. Nazwa kierunku została ironicznie nadana przez krytyka sztuki oraz dziennikarza Louisa Leroy i pochodzi od tytułu obrazu Claude’a Moneta Impresja, wschód słońca.
Claude Monet
Oscar Claude Monet ur. 14 listopada 1840 w Paryżu, zm. 5 grudnia 1926 w Giverny) – francuski malarz, jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu.
Impresja, wschód słońca
Vincent van Gogh
Vincent Willem van Gogh ur. 30 marca 1853, zm. 29 lipca 1890) – holenderski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w. Artysta w ciągu swego życia cierpiał na napady lękowe i narastające ataki spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Zmarł w wieku 37 lat jako twórca nieznany szerszemu ogółowi, w wyniku postrzału z broni palnej – prawdopodobnie samobójczego.
Autoportret z zabandażowanym uchem i fajką (styczeń 1889)
Henri de Touluse-Lautrec
Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Montfa ur. 24 listopada 1864 w Albi we Francji, zm. 9 września 1901 na zamku Malrome w regionie Gironde) – francuski malarz i grafik. Przedstawiciel postimpresjonizmu, swoimi litografiami wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu.
Lautrec divan japonais (poster) c1892-3
Paul Gauguin
Eugène Henri Paul Gauguin ur. 7 czerwca 1848 w Paryżu, zm. 8 maja 1903 w Atuona na wyspie Hiva 'Oa na Markizach, Polinezja Francuska) – malarz francuski.
Jeźdźcy na plaży, 1902
Paul Cezanne
Paul Cézanne ur. 19 stycznia 1839, zm. 22 października 1906) – francuski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość stanowi pomost pomiędzy impresjonizmem i kubizmem.
Brzoskwinie i gruszki
Édouard Manet
(ur. 23 stycznia 1832 w Paryżu, zm. 30 kwietnia 1883 tamże, pochowany na Cmentarzu Passy) – francuski malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy XIX wieku.
Śniadanie na trawie (fr. Le déjeuner sur l’herbe)
Poniżej prezentujemy prace artystów.
Stanisław Wysocki (ur. 1949 w Ełku) – polski rzeźbiarz
W latach 1978-1980 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W roku 1980 rozpoczął praktykę w „Hermann Noack Bildgiesserei” w Berlinie Zachodnim – w renomowanej odlewni rzeźb. Przez trzy lata doskonalił tam technikę odlewów na wosk tracony. W tym czasie realizowane tam były rzeźby takich artystów jak Henry Moore, Kenneth Armitage. W trakcie praktyki rozpoczął studia w Hochschule der Künste, akademii sztuki w Berlinie.
W 1986 roku powrócił do Wrocławia. W 1990 roku wraz z grupą wrocławskich artystów wystawił swoje prace w Cannden Art Center w Londynie. Pierwszą samodzielną wystawę zrobił w roku 1991 we wrocławskiej „Desie” przy pl. Kościuszki. Jego pracami zainteresowały się wówczas prestiżowe, skandynawskie galerie. Od tego czasu jego rzeźby znane są w Anglii, Danii, Szwecji, Belgii, Francji i w Niemczech.
Ważniejsze prace
– Powodzianka – Wrocław 1998,
– „Krzyż Sybiracki” w kościele oo. Redemptorystów w dzielnicy Biskupin we Wrocławiu,
– Figura „Murzyna” stojącą na budynku przy pl. Solnym we Wrocławiu,
– Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubinie,
– Pływaczka – Wrocław 2010, hala Wrocławskiego Centrum SPA przy ul. Teatralnej[1],
– Statuetka nagrody „Osobowość Roku” przyznawanej pod patronatem miesięcznika Samochody Specjalne wydawanego przez Oficynę Wydawniczą MAZUR,
– Rzeźby eksponowane na największym liniowcu świata RMS Queen Mary 2.
Magda Sitek wśród rzeźb Stanisława Wysockiego.
W pracowni rzeźb Stanisława Wysockiego.