W Świętokrzyskim Centrum Onkologii będą mogły być wykonywane tzw. autologiczne przeszczepy szpiku kostnego, który potem będzie służył pacjentowi w jego procesie rehabilitacji i powrocie do zdrowia. Dotychczas osoba, u której zdiagnozowano nowotwór poddawana była chemioterapii dostosowanej do układu odpornościowego, nie zawsze pozwalającej na całkowite zwalczenie choroby.
Możliwość pobrania i wszczepienia szpiku umożliwia zastosowanie bardziej agresywnego składu chemicznego, który w normalnej sytuacji doprowadziłby nie tylko do wyeliminowania nowotworu ale i śmieci pacjenta.
Auto przeszczep pozwala bowiem po wyeliminowaniu komórek rakowych, na odbudowanie układu immunologicznego wyjaśnia dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, dr Stanisław Góźdź.
Dotychczas pacjenci na takie zabiegi musieli jeździć do innych klinik, m.in. do Lublina, Warszawy, Gliwic i Poznania.
Przetrzymywaniem szpiku zajmowało się będzie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Kolejnym krokiem będzie uzyskanie przez ŚCO akredytacji od Ministra Zdrowia na wykonywanie przeszczepów od dawców spokrewnionych i niespokrewnionych. Możliwe to będzie kiedy w centrum wykonanych zostanie 40 autologicznych przeszczepów szpiku kostnego.