Konferencja naukowa poświęcona dziejom Kielc w roku wybuchu I wojny światowej odbywa się w Archiwum Państwowym. Spotkanie naukowców jest kolejnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy początku wojny i polskiego czynu niepodległościowego.
Tamte wydarzenia, silnie związane z regionem świętokrzyskim, są też chętnie badane przez miejscowych historyków – uważa profesor Lidia Michalska – Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Naukowcy podkreślają, że już przed wojną Kielce kojarzone były jako miasto szczególnego kultu Legionów i Józefa Piłsudskiego. Mimo, że po zakończeniu II wojny światowej, oficjalnie nie wolno było wspominać tradycji legionowej, ta zachowała się w pamięci społecznej.
Referaty przygotowało kilkunastu naukowców, związanych głównie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, Muzeum Historii Kielc i Archiwum Państwowym w Kielcach. W tej instytucji czynne są też wystawy planszowe, a wśród nich po raz pierwszy pokazana fotograficzna dokumentacja cmentarzy z I wojny światowej, przygotowana przez profesor Urszulę Oettinen.