Na cmentarzach w regionie odbywają się kwesty. W Kielcach zbiórka potrwa do niedzieli, a pieniądze pomogą zabezpieczyć monumenty najbardziej zagrożone zniszczeniem.
Kielce
Na kieleckich nekropoliach trwa kwesta, z której dochód przeznaczony zostanie na renowację zabytkowych i cennych mogił oraz pomników. Odwiedzający Cmentarz Stary po raz kolejny nie zawiedli i chętnie wrzucali datki do puszek kwestujących. Najczęściej były to monety dwu i pięciozłotowe.
Wśród osób, które zbierają pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków jest m.in. uczeń Gimnazjum nr 4 w Kielcach, Wojciech Adamski. Jak mówi kwestuje już po raz drugi, ponieważ jego obowiązkiem jest zadbać o to, aby groby zasłużonych dla miasta osób były zadbane.
Kwesta potrwa do jutra. W Kielcach wolontariuszy można spotkać na cmentarzach: Starym, Nowym, Prawosławnym, Wojskowym, a także w Białogonie oraz na Piaskach i Cedzynie.
Ubiegłoroczna kwesta pozwoliła na renowację 23 pomników. To, ile uda się wyremontować w tym roku, zależy od ofiarności kielczan.
Na cmentarzu w Cedzynie dochód z dwudniowej kwesty przeznaczony zostanie na dokończenie budowy i zakup wyposażenia do stacjonarnego hospicjum na Czarnowie. Pieniądze do puszek zbiera około 100 wolontariuszy – informuje dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, ksiądz Stanisław Słowik.
Kwesta oprócz wymiaru materialnego ma także wymiar społeczny. Pierwsze dni listopada to czas, kiedy wielu z nas myśli o przemijaniu i kruchości życia ludzkiego. Natomiast hospicjum jest tym miejscem, gdzie śmierć jest nieodłącznym towarzyszem dnia codziennego – dodaje ksiądz Słowik.
Sandomierz
W Sandomierzu odbył się drugi dzień kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Zbiórkę po raz 21 zorganizował Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. Aktywnie włącza się w nią młodzież z sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych i ze Związku Strzeleckiego Strzelec, a także członkowie i sympatycy Komitetu.
Na cmentarzu katedralnym w sobotę kwestowali m.in. uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum wraz z nauczycielem historii Waldemarem Białouszem. Wolontariuszki Karolina Strzelecka i Karolina Musiał powiedziały nam, że ludzie są zainteresowani kwestą, pytają o prace jakie wykonano i co jest w planach. Każdy kto wrzuci datek do puszki otrzymuje naklejkę i broszurkę z informacjami o pracach Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego.
To przepiękny, historyczny cmentarz, tyle tu zabytkowych grobów, musimy je ratować, powiedziała jedna z kobiet, która przyszła na cmentarz z dwiema dorosłymi córkami. One też wspierają kwestę, gdyż- jak podkreślają- chodzi o pamięć kolejnych pokoleń. Kwesta kontynuowana będzie jutro od 9 do 16.
Dziś także rozpoczyna się kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach w powiecie sandomierskim. Nekropolia była założona w 1811 roku. Od trzech lat kwesty organizuje Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”, dzięki czemu udało się odnowić kilka XIX wiecznych nagrobków. W pierwszej kolejności renowacji poddano najstarszy nagrobek na cmentarzu: Jerzego Dobrzańskiego z 1836 roku, który był już w bardzo złym stanie i wymagał specjalistycznych prac. Z kolei po raz 14 na cmentarzu parafialnym w Klimontowie odbędzie się kwesta dla ratowania zabytkowych nagrobków. Nekropolia była założona w 1846 roku i gdyby nie inwencja społeczników, niektóre obiekty uległyby zupełnemu zniszczeniu. Kwestę organizuje Towarzystwo Przyjaciół Klimontowa wraz ze Stowarzyszeniem „Wspólne dobro”.
Kwesty odbywają się również w Jędrzejowie. Na Cmentarzu Św. Trójcy kwestują członkowie rady parafialnej. Po raz drugi kwesta prowadzona jest na cmentarzu klasztornym. Pieniądze przeznaczone zostaną na renowację kaplicy cmentarnej – mówi Renata Kawiorska członek Jędrzejowskiego Towarzystwo Kulturalno – Naukowego.
Jędrzejów
Na cmentarzu Św. Trójcy w Jędrzejowie od rana trwa kwesta pod hasłem „Ratujemy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Młodzież z Jędrzejowa bierze udział w ogólnopolskiej zbiórce organizowanej przez Fundację Kazimierza Wielkiego z Lublina. Jak powiedział Tomasz Puchrowicz cel zbiórki to m.in. budowa i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych o żołnierzach.
Jeden z kwestujących podkreśla, że ludzie chętnie wspierają zbiórkę chociaż nie do końca wiedzą na co zbierane są pieniądze.
Ponadto dziś i jutro na cmentarzu Św. Trójcy kwestują członkowie rady parafialnej. Natomiast na cmentarzu klasztornym w Jędrzejowie kwestują członkowie jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno – Naukowego. Pieniądze z kwesty przeznaczone zostaną na renowację kaplicy cmentarnej.
W ub. roku podczas trzydniowej kwesty na Cmentarzu Klasztornym zebrano prawie 6 tys. złotych.
Bodzentyn
Na cmentarzu w Bodzentynie trwa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników. Pieniądze zbiera młodzież, miejscowi urzędnicy i pracownicy placówek kulturalnych, a także działacze Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, które jest inicjatorem przedsięwzięcia. Kwesta odbywa się po raz piętnasty – informuje Stefan Wachtan, prezes Towarzystwa.
Do tej pory przy wsparciu darczyńców udało się odnowić na cmentarzu w Bodzentynie piętnaście pomników.
Kwesta w Bodzentynie prowadzona będzie również jutro.