Bank komórek macierzystych zostanie w przyszłym tygodniu uruchomiony przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Komórki będą pozyskiwane z krwi pępowinowej, pobieranej z łożyska kobiety tuż po porodzie. Zabiegi będą prowadzone w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Dyrektor lecznicy, Rafał Szpak wyjaśnia, że z użyciem komórek macierzystych można już leczyć 70 chorób. Mogą być przeszczepiane, aby odbudować układ krwiotwórczy i odpornościowy. Wykorzystywane są w leczeniu, m.in. białaczki, niedokrwistości, stwardnienia rozsianego i blizn pozawałowych.
Krew pępowinowa będzie w Podzamczu Chęcińskim przechowywana bezterminowo, w temperaturze od minus 150, do minus 170 stopni Celsjusza. Badanie próbek i określanie jej parametrów przeprowadzi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach- informuje dyrektor instytucji, Jerzy Stalmasiński. Zarówno pobieranie krwi pępowinowej, jak i jej przechowywanie w banku będzie dla pacjentki bezpłatne. Z komórek macierzystych będą mogli korzystać pacjenci z całego świata.
Bank w Podzamczu Chęcińskim zostanie otwarty 4 listopada. W Polsce działają już takie placówki, ale komercyjne. Za pobranie krwi pępowinowej, kobieta musi w nich zapłacić około 3 tysięcy złotych, a roczny koszt jej magazynowania, to wydatek od 300, do nawet 800 złotych.