Uczniowie kieleckiego plastyka przez dwa tygodnie uczyli się i pracowali w Turcji. Na polskim cmentarzu w dawnym Adampolu odnawiali kaplicę i nagrobki.
Wieś powstała w XIX wieku z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego. Zamieszkali tam polscy emigranci, między innymi uczestnicy Powstania Listopadowego.
Jak mówi Remigiusz Sennik, nauczyciel z plastyka, kielczanie prowadzą prace renowacyjne na cmentarzu od 2011 roku. Poprosił ich o to polski konsulat w Stambule. Prace trwały przeszło dwa tygodnie. Odnowiono ołtarz marmurowy i portal zewnętrzny.
Inna grupa uczniów uczestniczyła w warsztatach artystycznych, podczas których uczyli swoich kolegów z Turcji techniki złotniczej estofado, używanej między innymi w sztuce sakralnej. Poza tym odbyły się plenery rysunkowe.
Podczas pobytu w Turcji plastycy z Kielc poznali podstawy sztuki malowania na wodzie. Ebru, bo taką nosi nazwę, wywodzi się najprawdopodobniej z Persji. Odpowiednio przygotowane farby nakłada się na powierzchnię wody, a następnie całą kompozycję przenosi się na papier.