Około sześćdziesięciu trzech tysięcy złotych uzbierano na kieleckich cmentarzach podczas trzydniowej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków.
Jak poinformował Stanisław Szrek – prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach to o dwadzieścia tysięcy złotych mniej niż w ubiegłym roku.
Stanisław Szrek nie chciał skomentować faktu, że obok kwestarzy Stowarzyszenia pojawiły się osoby zbierające pieniądze na inne cele, co mogło wpłynąć na efekty zbiórki.
W tegorocznej kweście uczestniczyło około pięciuset osób. Środki uzyskane w ubiegłym roku pozwoliły na rekonstrukcję 23. zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach.
Prawie 4 tysiące złotych zebrał badacz kieleckich nekropolii Zdzisław Sabat. Od ponad 30 lat dba o przywrócenie pierwotnego stanu, głównie powstańczym mogiłom i żeliwnym nagrobkom na Cmentarzu Starym. Dzięki m.in. jego zaangażowaniu udało się odrestaurować ponad 300 pomników, nagrobków i ogrodzeń, miedzy innymi pierwszego polskiego maturzysty, Antoniego Andrzejowskiego.
Z kolei, Bartek Michałek bierze udział w kweście po raz drugi. W ubiegłym roku zebrał 600 złotych.
W tym roku kwesta rozpoczęła się już w piątek.
Pieniądze na renowacje zabytków zbierali politycy, samorządowcy, ludzie nauki, kultury, dziennikarze, harcerze i przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Tegoroczna kwesta w Kielcach odbyła się po raz 22.
Trzy dni potrwa tegoroczna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. Rozpocznie się w piątek, 31 października. Jak informuje prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego Stanisław Szrek, do sprawnego przeprowadzenia zbiórki potrzebnych jest około 900 wolontariuszy. Mogą to być zarówno osoby dorosłe, jak i uczniowie szkól średnich.
Za datki, zebrane podczas dotychczasowych 21 kwest udało się odnowić ponad 300 nagrobków. Niektóre nagrobki, ze względu na szybkie tempo niszczenia, remontowane był kilka razy. W ostatnim roku, konserwacji poddano 23 obiekty. Uzupełniono również zniszczone, żeliwne ogrodzenia oraz piramidę na cmentarzu prawosławnym.
Marta Meducka, nauczyciel akademicki, kwestarz
Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom Grażyna Jarosz
Kazimiera Zapałowa, honorowy kustosz dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach
Biskup Marian Florczyk
Kielczanie deklarują, że także tym razem włączą się do kwesty i nie będą obojętnie przechodzić obok wolontariuszy. Jak mówią, trzeba pamiętać o tych, których nie ma już wśród nas, a zasłużyli się na kartach historii.
Tegoroczna kwesta będzie prowadzona na cmentarzach: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym oraz na Piaskach, Białogonie i w Cedzynie. Partnerem zbiórki, od lat jest Polskie Radio Kielce.