93 obwody wyborcze, w tym 11 zamkniętych będzie funkcjonować w trakcie wyborów samorządowych w Kielcach. W 2013 roku dokonano jednak zmiany 10 siedzib komisji. Wywołało to spore zamieszanie, w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dlatego tym razem zwiększono liczbę obwieszczeń w mieście.
Zmiany siedzib lokali wyborczych były podyktowane dobrem mieszkańców – twierdzi Barbara Obara zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich w ratuszu. Zrezygnowano z ciasnych i mało komfortowych pomieszczeń, wybierając nowe, albo wyremontowane lokale – dodaje.
Swój lokal wyborczy możemy znaleźć na Geoportalu, wpisując numer PESEL, lub adres zamieszkania. Wszystkie informacje znajdują się także na stronie internetowej ratusza, w zakładce Wybory Samorządowe.
Dla osób niesłyszących przygotowano film z tłumaczeniem w języku migowym. Natomiast dla niewidomych i słabo widzących, plik dźwiękowy. Uruchomiono również linie telefoniczne dla osób, które nie mają dostępu do Internetu informuje rzecznik prezydenta Anna Ciulęba. Można dzwonić na bezpłatną infolinię 800 166 726, albo numery Biura Obsługi Interesanta 41 36 76 009, 36 76 099 i 36 76 509.
Osoby niepełnosprawne, w dniu wyborów mogą skorzystać z bezpłatnego transportu. Po wcześniejszym zgłoszeniu będzie też można skorzystać z pomocy urzędnika posługującego się językiem migowym. Do 27 października niepełnosprawni mają czas na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego. Natomiast 7 listopada upływa termin składania pełnomocnictw, czyli wskazania osoby, która wypełni ten obywatelski obowiązek za osobę niepełnosprawną. W Kielcach do głosowania jest uprawnionych 161 tysięcy osób.