Turyści odwiedzający województwo świętokrzyskie narzekają na brak taniej bazy noclegowej, czyli hosteli i schronisk turystycznych. W regionie jest również za mało pensjonatów o średnim standardzie, gwarantujących przystępną cenę. Dominują trzygwiazdkowe hotele, za drogie dla wielu turystów indywidualnych.
Mimo braków, turystyka będzie nadal znaczącą gałęzią świętokrzyskiej gospodarki – jest przekonany Jarosław Panek, rzecznik Regionalnej Organizacji Turystycznej. W przeciwieństwie do przemysłu, generuje ona dużo miejsc pracy. Dominującym trendem dla naszego województwa powinna być turystyka ekologiczna, stawiająca na naturę, bez przemysłu zatruwającego atmosferę – dodaje Jarosław Panek.
Przez ostatnie trzy lata podwoiła się liczba ludzi odwiedzających Świętokrzyskie na weekend. W nieco mniejszym stopniu wzrosła liczba goszczących w regionie przez dłuższe okresy. – To efekt kampanii, którą realizowano pod hasłem „Świętokrzyskie czaruje” – twierdzi Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Nie mamy morzą, wysokich gór, czy dużych jezior, by rywalizować z regionami, do których Polacy jeżdżą na wakacje. Musimy szukać innych szans, co wykazały też badania. Okazuje się, że turyści poszukują zagospodarowanych zbiorników wodnych i tras rowerowych – dodaje.
W Kielcach, przedstawiciele przedsiębiorstw i instytucji związanych z branżą wzięli udział w świętokrzyskich obchodach Światowego Dnia Turystyki. Spotkanie było okazją by wyróżnić osoby, które przyczyniły się w ostatnim roku do popularyzowania atrakcji i walorów regionu.
Statuetkami „Wędrowca Świętokrzyskiego” uhonorowano sanatorium i hotel Bristol w Busku-Zdroju, ks. Wiesława Kowalewskiego z centrum „Pustelni Złotego Lasu” w Rytwianach, zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku oraz gminę Szydłów, a statuetkę „Super Wędrowca Świętokrzyskiego” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promocji regionu przyznano Muzeum Wsi Kieleckiej.